1980-2000 yılları arasında, Tokat'ta yapılan binalardaki elektrik tesisatlarının, iş güvenliği açısından incelenmesi ve günümüz tesisatlarıyla karşılaştırılması
Examination of electrical installations in buildings constructed in Tokat between 1980-2000 in terms of occupational safety and comparison with today's installations
  1. Tez No: 846800
  2. Yazar: MUHAMMET ŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Elektrik günümüzde bütün sektörlerde kullanılan ve alternatifi bulunmayan bir enerji çeşididir. Elektriğin kullanımı hayatın devam etmesi için vazgeçilmez olsa da gerekli emniyet tedbirleri alınmadığında, büyük maddi hasarlı veya ölümle sonuçlanabilecek kazalara neden olabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle süreçlerin tamamında elektrik enerjisinin yoğun bir şekilde kullanılması, beraberinde güvenlik sorunlarını da getirmiş, elektrikle ilgili kazaların sayısında da buna paralel artışlar görülmüştür. Elektrikle yapılan çalışmalarda, kısa devre patlamaları, yangınlar ve çarpılmalar oluşabilmektedir. Bina tesisatlarının yetersiz gelmesinden veya uygun olmamasından kaynaklı oluşabilecek kısa devreler patlamalara veya yangınlara sebep olurken, oluşan kaçak elektrik insanların çarpılarak yaralanmalarına hatta ölmelerine sebep olmaktadır. Elektrik enerjisi, elektrik tesisatları vasıtasıyla kullanım alanlarına taşınmakta ve buradaki devre elemanlarıyla cihazları çalıştırmaktadır. Bu elektrik tesisatlarının uygunluk kontrolleri, kullanıcılara teslim edilmeden, ilgili yapı denetim kuruluşları veya dağıtım şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bu kontrollerden sonra kullanımına başlanılan binaların periyodik kontrollerinin yapılması için herhangi bir kuruluş görevlendirilmemiştir. Günümüzde kullanılan elektriksel gücün, geçmişe oranla artması, tesisatlardan daha yüksek akımların çekilmesine sebep olduğundan, 20-40 yaş arası binalardaki elektrik tesisatlarının uygunluğunun kontrol edilerek, tespit edilecek sorunların çözüme kavuşturulması, kaza, yangın, elektrik çarpması, cihaz arızası gibi yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesinde ve iş güvenliğinin sağlanmasında etkili olacaktır. Bu tezde, 1980-2000 yılları arasında tamamlanarak kullanılmaya başlayan Tokat ilindeki binaların elektrik tesisatlarının teknik olarak incelenmesi, elektrik, iş sağlığı-güvenliği ve ilgili diğer mevzuatları çerçevesinde uygunluğunun araştırılması; ayrıca günümüz mevzuat ve iş güvenliği açısından kıyaslanması yapılacaktır. Yapılan literatür araştırmasında, daha önce bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı, herhangi bir öneride bulunulmadığı görülmüştür. Bu çalışma ile literatürdeki bu eksiklik giderilmiş olacak, yasal mevzuatta konu ile ilgili nasıl düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtilecek, bundan sonra yapılacak çalışmalar için kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Electricity is a type of energy that is used in all sectors today and has no alternative. Although the use of electricity is indispensable for the continuation of life, if the necessary safety precautions are not taken, it can cause accidents that may result in major material damage or death. With the development of technology, the intensive use of electrical energy in all processes has brought safety problems, and a parallel increase has been observed in the number of electrical accidents. When working with electricity, short circuit explosions, fires and shocks may occur. While short circuits that may occur due to insufficient or unsuitable building installations cause explosions or fires, the resulting leakage electricity causes people to be injured and even die by being electrocuted. Electrical energy is transported to usage areas through electrical installations and operates the devices with circuit elements there. Compliance checks of these electrical installations are carried out by the relevant building inspection organizations or distribution companies before they are delivered to the users. No organization has been assigned to carry out periodic checks of the buildings that started to be used after these checks. Since the increase in the electrical power used today compared to the past causes higher currents to be drawn from the installations, it is important to check the suitability of the electrical installations in buildings between 20-40 years old, to solve the problems to be detected, to prevent possible negative effects such as accidents, fire, electric shock, device failure and It will be effective in ensuring occupational safety. In this thesis, technical examination of the electrical installations of the buildings in Tokat province, which were completed and started to be used between 1980-2000, and investigation of their compliance within the framework of electricity, occupational health and safety and other relevant legislation; Additionally, a comparison will be made in terms of current legislation and occupational safety. In the literature research, it was seen that no study had been done on this subject before and no recommendations had been made. With this study, this deficiency in the literature will be eliminated, it will be stated what kind of regulations should be made in the legal legislation regarding the subject, and it will be a source for future studies.