Testing the contagion between conventional and shari'ah-compliant stock indexes: A multi country study using wavelet analysis
Konvansiyonel ve katılım hisse senedi endeksleri arasındaki finansal bulaşıcılığın test edilmesi: Wavelet analizi kullanılarak yapılan çok ülkeli bir çalışma
  1. Tez No: 846833
  2. Yazar: BURHAN ULUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR MASİH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: INCEIF (International Centre for Education in Islamic Finance)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Son zamanlarda Konvansiyonel finans piyasalarında 'bulaşıcılık' ile ilgili endişeler artmıştır.Bu çalışma, Konvansiyonel hisse senedi endekslerinde görülen bulaşmanın Şeriat uyumlu hisse senedi endeksleri arasında da mevcut olup olmadığını ampirik olarak test etme arzusuyla motive edilmiştir. Bu çalışma, en son uluslararası finansal kriz olan 2007-2009 ABD subprime krizi sırasında Şeriat uyumlu hisse senedi endeksleri arasında herhangi bir bulaşma olup olmadığını test etmeye yönelik ilk girişimdir. Çalışmada, mühendislik bilimlerinden finansa çok yakın bir zamanda ithal edilen ve 'dalgacık yaklaşımı' olarak bilinen bir teknik kullanılmıştır. İslami (Malezya, Endonezya, Türkiye, GCC) ve İslami olmayan (Japonya, Çin, Kore, Tayvan ve Hong Kong) ülkelerin 18 MSCI konvansiyonel ve İslami hisse senedi endeksinin Haziran 2005-Aralık 2011 dönemini kapsayan günlük getiri verileri analiz edilmiştir. Aşağıdaki ampirik soruları inceliyoruz: (i) Konvansiyonel ve Şeriat uyumlu hisse senedi endeksleri uzun vadede ABD hisse senedi endeksi ile birlikte hareket ediyor mu? (ii) Birlikte hareket varsa, tam kısa ve uzun vadede bir öncü-gecikme ilişkisine dair herhangi bir kanıt var mıdır ve öncü-gecikme ilişkisi zaman içinde nasıl gelişmiştir? (iii) Birlikte hareket ediyorlarsa, birlikte hareket normal midir (birbirine bağlı) yoksa aşırı mıdır (bulaşıcı) (iv) Bulaşma varsa, Şeriata uygun hisse senedi endeksleri ABD merkezli yatırımcı söz konusu olduğunda çeşitlendirme faydaları elde etmeye yardımcı olur mu? Bulgularımız (i) Eşbütünleşme testlerinde de görüldüğü üzere hem MSCI Konvansiyonel hem de İslami hisse senedi endekslerinin uzun vadede ABD MSCI hisse senedi endeksi ile birlikte hareket ettiğini göstermektedir (ii) Dalgacık-çapraz korelasyon analizinin uygulanması, Konvansiyonel ve Şeriat uyumlu MSCI hisse senedi endeksleri ile ABD Konvansiyonel MSCI endeksi arasındaki öncü/gecikme ilişkisinin zaman ölçeği arttıkça daha belirgin hale geldiğini göstermektedir. Ayrıca, testler, dikkate alınan dönemden bağımsız olarak, ABD piyasasının tam zaman aralıklarında lider olduğunu göstermektedir. (iii) Bulaşıcılığı ölçek bazında tespit etmek için kriz ve kriz dışı dönemlerde maksimum örtüşme ayrık dalgacık korelasyon katsayısı uygulanmıştır. Ayrıca, iki zaman serisi arasındaki etkileşimi incelemek için, dalgacık tutarlılığı adı verilen iki değişkenli bir sürekli dalgacık çerçevesi uygulanmıştır. ABD mortgage balonunun patlak verdiği dönemde tüm MSCI konvansiyonel hisse senedi endeksleri arasında bulaşma etkisi görülmemiştir; ancak Lehman Brothers'ın çöküşü sırasında Uzak Doğu ülkelerinin konvansiyonel hisse senedi endeksleri bulaşma etkisi gösterirken, İslami hisse senedi endeksleri de dahil olmak üzere MSCI hisse senedi endekslerinin geri kalanı herhangi bir bulaşma etkisi göstermemiştir. iv) Son olarak, Dinamik Çok Değişkenli GARCH yaklaşımının uygulanması, Şeriat uyumlu hisse senedi endekslerinin ABD merkezli yatırımcılar söz konusu olduğunda Konvansiyonel endekslerine kıyasla daha fazla çeşitlendirme faydası sağlamadığını göstermektedir. Bununla birlikte, bölgesel çeşitlendirme faydaları vardır; Japonya, Suudi Arabistan hariç Körfez İşbirliği Konseyi, Endonezya, Malezya ve Tayvan'ın hem Konvansiyonel hem de İslami MSCI endeksleri, Kore, Hong Kong, Çin ve Türkiye'ninkilere kıyasla daha iyi çeşitlendirme faydaları sağlamaktadır ve uluslararası yatırımcılar için öngörülemeyen risklere karşı bir koruma olarak portföy çeşitlendirmeleri için güçlü bir politika anlamı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently there has been heightened concern over 'contagion' in the conventional financial markets. This study is motivated by the desire to test empirically whether the contagion seen in conventional stock indexes are also present amongst Shari'ah-compliant stock indexes. This study is the first attempt at testing whether there has been any contagion among the Shari'ah-compliant stock indexes during the most recent international financial crisis - the US subprime crisis of 2007-2009. The study uses a technique known as the 'wavelet approach' which has been very recently imported to finance from engineering sciences. Daily return data covering the period from June 2005 to December 2011 for 18 MSCI conventional and Islamic stock indexes of Islamic (Malaysia, Indonesia, Turkey, GCC) and non-Islamic countries (Japan, China, Korea, Taiwan and Hong Kong) are analyzed. We examine the following empirical questions: (i) Do the conventional and Shari'ah-compliant stock indexes move together with the US stock index in the long run? (ii) If there is a comovement, is there any evidence of a lead-lag relationship in the exact short and long-run and how has the lead-lag relationship evolved over time? (iii) If they move together, are the co-movements normal (interdependent) or excessive (contagious) (iv) If there is contagion, do the Shari'ah-compliant stock indexes help in getting diversification benefits as far as the US-based investor is concerned? Our findings suggest that (i) Both the MSCI conventional and Islamic stock indexes move together with the US MSCI stock index in the long run as evidenced in the cointegration tests (ii) Application of the wavelet-cross-correlation analysis indicates that the lead/lag relationship between the conventional and Shari'ah-compliant MSCI stock indexes and the US conventional MSCI index becomes more pronounced as the time scale increases. Furthermore, the tests suggest that regardless of the period considered, the US market is a leader at the exact time intervals. (iii) In order to detect the contagion scale-by-scale, maximal overlap discrete wavelet correlation coefficient in the crisis and non-crisis periods is applied. Additionally, to study the interaction between two time series, a bivariate continuous wavelet framework called wavelet coherence is applied. There were no contagion effects among all the MSCI conventional stock indexes during the outbreak of the U.S. mortgage bubble; however, during the collapse of Lehman Brothers, conventional stock indexes of the Far East countries displayed contagion effects while the rest of the MSCI stock indexes including Islamic stock indexes did not show any contagion effects. iv) Finally, application of the Dynamic Multivariate GARCH approach indicates that the Shari'ah-compliant stock indexes do not provide more diversification benefits relative to their conventional indexes as far as US-based investors are concerned. However, there are regional diversification benefits; both the conventional and Islamic MSCI indexes of Japan, GCC ex-Saudi, Indonesia, Malaysia and Taiwan provide better diversification benefits compared to those of Korea, Hong Kong, China and Turkey with a strong policy implication for international investors for their portfolio diversification as a hedge against unforeseen risks.