Re2O3 (Re: Gd, Tb ve Dy) bileşiklerinin elektronik, optik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi: AB initio hesabı
Investigation of electronic, optic and mechanical properties of Re2O3 (Re: Gd, Tb ve Dy) compounds: AB initio calculation
- Tez No: 846845
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hakkari Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, hegzagonal yapıdaki Gd2O3, Tb2O3 ve Dy2O3 bileşiklerinin elektronik, optik ve mekanik özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) yöntemiyle Genelleştirilmiş Gradyent Yaklaşımı (GGA) kullanılarak incelendi. Gd, Tb ve Dy atomlarının Re2O3 bileşiğinin elektronik yapısı üzerine etkileri araştırıldı. Gd2O3, Tb2O3 ve Dy2O3 bileşiklerinin elektronik bant yapısının doğasını daha iyi anlayabilmek için durum yoğunlukları (DOS) hesaplandı. Diğer yandan, Re2O3 bileşiklerinin optik özelliklerini incelemek için frekansa bağlı kompleks dielektrik fonksiyonu hesaplandı. Kompleks dielektrik fonksiyonun reel ve sanal kısımları kullanılarak yansıma, elektron enerji kayıp fonksiyonu, kırılma, soğurma, sönüm katsayısı gibi optik özellikler belirlendi. Ayrıca dielektrik fonksiyonun sanal kısımları yardımıyla etkin optik dielektrik sabiti (εeff) ve valans elektronlarının etkin sayısı (Neff) hesaplandı. Re2O3 bileşiklerinin mekanik özelliklerini incelemek için, ikinci mertebeden elastik sabitleri hesaplandı ve malzemenin mekaniksel kararlılığı belirlendi. Ayrıca hesaplanan tek kristal elastik sabitler kullanılarak Bulk modülü (B), Shear modülü (G), Young Modülü (E), elastik dalga hızları ve Debye sıcaklıkları (ΘD) hesaplandı. Bunun yanında Re2O3 bileşiklerinin makro ve mikro sertlikleri hesaplandı. Buna ek olarak her üç bileşiğin anizotropik özellikleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electronic, optical, and mechanical properties of hexagonal Gd2O3, Tb2O3 and Dy2O3 compounds were examined using the Density Functional Theory (DFT) method with the Generalized Gradient Approximation (GGA). The effects of Gd, Tb, and Dy atoms on the electronic structure of the Re2O3 compound were investigated. To better understand the nature of the electronic band structure of Gd2O3, Tb2O3 and Dy2O3 compounds, the density of states (DOS) was calculated. Complex dielectric function was calculated to investigate the optical properties of Re2O3 compounds. Optical properties such as reflection, electron energy loss function, refraction, absorption, and extinction coefficient were determined by using the real and imaginary parts of the complex dielectric function. Additionally, effective optical dielectric constant (εeff) and effective number of valence electrons (Neff) were computed using the imaginary part of the dielectric function. In order to study the mechanical properties of Re2O3 compounds, the second order elastic constants were calculated and the mechanical stability of the material was determined. In addition, bulk modulus (B), shear modulus (G), Young's modulus (E), elastic wave velocities and Debye temperatures (ΘD) were calculated by using the calculated single crystal elastic constants. Furthermore, the macro and micro hardness of Re2O3 compounds were calculated. Additionally, the anisotropic properties of all three compounds were investigated.