İçten yanmalı bir motorda yatak yağlamasının HAD yöntemiile incelenmesi
Investigation of bearing lubrication in an internal combustionengine by CFD method
  1. Tez No: 846856
  2. Yazar: NİDA SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SERDAR YÜCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İçten yanmalı motorlarda görülen en büyük sorunlardan biri aşınmadır. Aşınmanın meydana gelmesinde en etkili olan parametre sürtünmedir. Birlikte çalışan hareketli parçalarda sürtünmeyi önlemek için yağlama gereksinimi ortaya çıkmıştır. Yeterli yağlamanın olmaması durumunda parçaların birbirine teması söz konusu olacaktır ve sürtünme meydana gelecektir. Yağlama ile motor parçalarının korunması, parçaların soğutulması ve sızdırmazlık sağlanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında yağlamanın önemi, sürtünme ve aşınma kavramları açıklanmaktadır. Reynolds denklemi referans alınarak, yüzey pürüzlülüklerinin akış faktörlerine etkisi ve değişen akış rejimleri incelenmiştir. Krank miline gelen kuvvet hesabı teorik olarak ifade edilmiştir. Değişen krank açılarına göre sabit devirde krank miline gelen yük hesabı yapılmıştır. Teorik hesaplamalar göz önünde bulundurularak tek silindirli bir dizel motoru için krank, biyel ve yatak modellenmiştir. Yapılan akademik çalışmalarda farklı eksantriklik oranlarında, farklı motor devirlerinde ve farklı yağlayıcı madde seçimlerine göre analiz sonuçları incelenmiştir. Bu çalışmada toplamda dört farklı senaryo üzerinden analiz çalışmaları yapılmıştır. Pozitif ve negatif basınç alanlarının konumları gözlemlenmiş, basınç yoğunlaşmalarının ve yükün en fazla olduğu konumun tespiti yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre uygulanan yükün artması sonucunda maksimum ve minimum basınç konumlarının minimum yağ filmi kalınlığının bulunduğu noktaya doğru kaydığı gözlemlenmiştir. Ayrıca maksimum ve minimum basınçların değerleri arttıkça deformasyonların ve gerilmelerinde arttığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
One of the most significant issues observed in internal combustion engines is wear. The parameter that is effective in the occurrence of wear is friction. Lubrication is necessary to prevent friction among interacting moving parts. If there is not insufficient lubrication, the parts will come into contact with each other, resulting friction. Lubrication provides protection of engine parts, cooling and sealing of the parts. In the scope of this thesis, the importance of lubrication, as well as the concepts of friction and wear, are explained. Using the Reynolds equation as reference, the effects of surface roughness on flow factors and changing flow regimes were examined. The force calculation on the crankshaft is expressed theoretically. The load on the crankshaft at constant speed was calculated according to changing crank angles. Considering theoretical calculations, the crank, connecting rod, and bearings were modeled for a single-cylinder diesel engine. In academic research, analysis results were examined at different eccentricity ratios, different engine speeds, and different lubricant selections. In this study, analysis work was conducted based on four different scenarios. The locations of positive and negative pressure areas were observed. The positions of positive and negative pressure areas were observed, and the locations with the highest pressure concentrations and loads were identified. According to the analysis results, an increase in applied load resulted in the maximum and minimum pressure positions shifting towards the point where the minimum oil film thickness was observed. Furthermore, as the values of maximum and minimum pressure increase, it has been observed that deformations and stresses also increase.