Katmanlı Yapım Yöntemlerinin Araştırılması ve Afet Sonrası Konut Türü Olarak Yaşam Kapsülü Önerisi
Research of additive manufacturing methods and the proposal of a life capsule as a post-disaster temporary shelter
- Tez No: 846885
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Industrial Design, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geçmişte yaşanmış ve günümüzde yaşanmaya devam eden doğal afetler, pandemi, savaş gibi insan hayatını tehdit eden faktörlere çözüm aranmaktadır. Afetler sonucunda hayatta kalan kişilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi en büyük sorunlardan biri haline gelmektedir. Günümüzde sürdürülebilir kalkınma, çevre ve yapım adına katmanlı yapım yöntemi inşaat sektöründe önemli bir katkı sağlayan bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yöntemin nasıl bir planlama ile inşaat sektörüne uygulanabileceği ile ilgili yürütülen araştırmalarda, katmanlı yapım sistemi kullanılarak hızlı üretim yapılması, düşük maliyet sağlanması, hammade verimliliği elde edilmesi ve iş kazalarının azaltılması gibi kazanımlar elde edilebileceği tespit edilmiştir. Türkiye'de inşaat sektörünün bölgesel sürüdürülebilirlik adına ekonomik, çevresel ve toplumsal rolü düşünülerek tez çalışmasında katmanlı yapım sistemleri araştırılmış ve ülkemizde son yıllarda yaşanan afetler sonrasında ortaya çıkan acil ihtiyaç üzerine afet sonrası acil barınma ihtiyacını karşılayan katmanlı yapım yöntemi ile üretilmiş, prefabrike parçalar halinde sökülüp-takılabilen, saatler içinde kurulabilen, defalarca kullanılmak üzere uzun yıllar saklanabilen, kullanılmakta olan alternatif barınma türlerine kıyasla daha çok kullanıcı dostu olan bir yaşam kapsülü önerisi geliştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında geliştirilen yaşam kapsülünün laboratuvar düzeneğinde faklı ölçeklerde modellemeleri yapılmış, tasarım proje, üretim, nakliye, kurulum-sökülüm kataologları, metraj-maliyet tablosu, ülkemizde acil geçici barınma için kullanılan barınma birimleri ile karşılaştırma analiz tablosu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solutions are sought for factors that threaten human life such as natural disasters, pandemics and wars that have happened in the past and continue to happen today. As a result of disasters, improving the living conditions of survivors becomes one of the biggest problems. Today, the additive construction method stands out as a method that makes a significant contribution to sustainable development, environment and construction. In the researches conducted on how this method can be applied to the construction sector with a planning, it has been determined that gains such as fast production, low cost, raw material efficiency and reduction of occupational accidents can be achieved by using layered construction system. Considering the economic, environmental and social role of the construction sector in Turkey in the name of regional sustainability, additive construction systems have been researched in the thesis study and a living capsule proposal has been developed that meets the urgent need for emergency shelter after the disasters that have occurred in our country in recent years, produced by layered construction method, can be disassembled and assembled in prefabricated parts, can be installed within hours, can be stored for many years to be used repeatedly, and is more user-friendly compared to the alternative shelter types in use. The life capsule developed within the scope of the thesis study has been modeled in different scales in the laboratory setup, design project, production, transportation, installation-disassembly catalogs, bill of quantities-cost table, comparison analysis table with the shelter units used for emergency temporary shelter in our country has been prepared.