Duvar yüzeylerinde periyodik sıcaklık değişimi olan binalarda ısı kazanç ve kayıplarını minimum yapacak yöntemlerin araştırılması
Investigation of methods for minimizing heat gain and loses in the buildings with periodical temperature variation on the wall surface
- Tez No: 134810
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM PIHTILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ DUVAR YÜZEYLERİNDE PERİYODİK SICAKLIK DEĞİŞİMİ OLAN BİNALARDA ISI KAZANÇ VE KAYIPLARINI MİNİMUM YAPACAK YÖNTEMLERİN ARAŞTIRILMASI Meral ÖZEL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 210 Bu çalışmada hem yaz hem de kış şartlarında bir binanın opak ve saydam yapı elemanlarından kazanılan ve kaybedilen ısı yüklerini optimum düzeyde tutacak etkin pasif yöntemler araştırılarak düşük enerjili bina tasarımı hedeflenmiştir. Bunun için özellikle binanın ısıl performansının iyileştirilmesi için yapı elemanının faz kayması ve sönüm oram gibi önemli parametrelerin değişimi detaylı araştırılmıştır. Bu amaçla, dış yüzeyinde periyodik olarak değişen güneş ışınımına ve dış ortam sıcaklığına maruz bırakılan ve iç yüzeyinde de sabit sıcaklıktaki oda havası ile temasta olan çok katmanlı duvarlar için bir boyutlu ısı iletim denklemi implicit sonlu farklar yöntemi ile çözülmüştür. Bunun için MATLAB'da genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. MATLAB optimizasyon Tool box' i kullanarak geliştirilmiş olan bu program ile karmaşık bir konu olan, yalıtımın duvarlar içindeki en uygun yerinin tespiti yapılmıştır. Bunun için duvar yönleri de dikkate alınarak faz kayması, sönüm oram ve ısıl yük seviyesi açısından 12 farklı konfigürasyon için gerekli analiz yapılarak yalıtımın optimum konumu detaylı araştırılmıştır. Ayrıca yalıtım kalınlığı, duvar kalınlığının yalıtım kalınlığına oram ve bina yönlendirilmesi de dikkate alınarak çalışma çok yönlü sürdürülmüştür. Son olarak da binalarda önemli ısı akısına neden olan saydam elemanlarda, yaz ve kış şartlarında optimum ısı geçişini sağlayacak pasif yöntemler araştırılarak elde edilen bulgular grafikler halinde verilmiştir. Yapılan çalışmaların doğruluğunu kontrol etmek için elde edilen sonuçlar literatürdeki mevcut deneysel ve sayısal sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca literatürde mevcut olmayan birçok yeni sonuç tezde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Bina, Isı kazanç ve kayıpları, Yalıtımın en uygun konumu, Faz kayması, Sönüm oranı, Isıl yük seviyesi, Yönlendirme, Pencere çıkıntıları. XIX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis INVESTIGATION OF METHODS FOR MINIMIZING HEAT GAIN AND LOSSES IN THE BUILDINGS WITH PERIODICAL TEMPERATURE VARIATION ON THE WALL SURFACE Maral ÖZEL Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Mechanical Engineering 2003, Page: 210 In this study, it is aimed to design a building with low energy, investigating effective passive methods for keeping at optimum level of heat loads to be gained and lost from opaque and transparent components of a building in both summer and winter conditions. Therefore, specially in order to improve thermal performance of construction components, the variation of important parameters such as phase lag and attenuation actor have been investigated in detail. For this purpose, one-dimensional transient heat conduction equation was solved by using implicit finite difference scheme for multilayer wall which is exposed to periodic solar radiation and outdoor environment temperature on outside and is in contact with room air at constant temperature on inside. Therefore, a general purpose computer programme was developed in MATLAB, The most suitable location of insulation in the walls which is a complex subject was determined by MATLAB Optimization Tool Box. Therefore, considering orientations of wall, the necessary analyses were made from the point view of phase lag, attenuation factor and thermal load levelling for 12 different configuration, and optimum location of insulation was investigated in detail. Besides; insulation thickness, the ratio of wall thickness to insulation thickness and building orientations were taken into account and study was performed elaborately. Finally, passive methods providing optimum heat transition in transparent component causing important heat flux in the building in summer and winter conditions were investigated and results obtained were presented as graphics. In order to verify the study made, results obtained were compared with experimental and numerical results in the available literature. Further, many new results which are not available in the literature were presented in the thesis. Key Words : Building, Heat gain and losses, Optimum insulation location, Phase lag, Attenuation factor, Thermal load levelling, Orientation, Window overhangs. XX