Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüs alanında dağılım gösteren yaprak biti türlerinin karyotip varyasyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of karyotype variations of aphids that distributed in Niğde Ömer Halisdemir University campus area
- Tez No: 846918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yaprak bitleri Dünya'da yaklaşık 6000 türle temsil edilirken, ülkemizde ise 671 türle temsil edilmektedir. Doğrudan bitki öz suyu ile beslenerek değil, aynı zamanda çok sayıda bitki virüsünün aktif vektörü olarak da çeşitli yollarla birçok farklı konak bitki türünü enfekte etmektedir. Çalışmada farklı konak bitkilerden 15 örneklem yapılmıştır, ancak kromozomal veriler sadece altı canlı yetişkin dişiden elde edilebilmiştir. Karyotip çalışmaları için preparasyon işlemleri partenogenetik dişi vivipar bireyler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen araştırmada Niğde Ömer Halisdemir Ünivertesi kampüs alanında dağılım gösteren ve farklı konak bitkiler üzerinde beslenen yaprak bitlerinin karyotip analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. C.curvipes ve A.ilka'nın karyotip verileri sırasıyla 2n=10 ve 2n=8+X olarak ilk kez bu çalışmada verilmiştir. Türkiye'nin coğrafi konumu ve sahip olduğu farklı iklim kuşakları göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde dağılış gösteren yaprak biti kromozomal varyasyonlarının da oldukça çeşitlilik göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While approximately 6000 aphid species are represented worldwide, it is represented by 671 species in our country. It infects many different host plant species in various ways, not only by feeding directly on plant sap, but also as an active vector of numerous plant viruses. In this study, 15 specimens from different host plants were sampled, but chromosomal data could only be obtained from six live adult females. Preparations for karyotype studies were carried out on parthenogenetic female viviparous individuals. In this study, it was aimed to carry out karyotype analyses of aphids distributed in the campus area of Niğde Ömer Halisdemir University and feeding on different host plants. The karyotype data of C.curvipes and A.ilka were given for the first time in this study as 2n=10 and 2n=8+X, respectively. Considering the geographical location of Turkey and the different climatic zones it has, it is thought that the chromosomal variations of aphids distributed in our country will be quite diverse.