Comparison of backward and forward construction stage analysis procedures of cable stayed bridges
Eğik askılı köprülerin ileriye ve geriye doğru inşaat aşamaları analiz prosedürlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 846950
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda tüm dünyada çok sayıda gergin eğik askılı köprü tasarlanmakta ve inşa edilmektedir. Bu tür köprü tasarımı, özellikle yapısal analizin iyi anlaşılmasını gerektirir. İlk olarak, bitmiş konfigürasyona göre köprü tasarlanır ve kablo kuvvetleri belirlenir. Daha sonra her inşaat aşamasındaki kablo kuvvetlerini bulmak için inşaat aşaması analizi yapılır. Sonunda, her inşaat aşamasında belirlenen bu kablo kuvvetleri, istenen kablo kuvvetlerini, üstyapı ve pilonların iç kuvvetlerini ve bitmiş konfigürasyonda tüm yapının istenen şeklini sağlamalıdır. Bu inşaat aşaması analizi, biri geriye doğru, diğeri ileriye doğru analiz olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Geriye doğru analiz, bitmiş konfigürasyondan başlar ve yapıyı parça parça sökerek ilk aşamaya geri döner. Geriye doğru analizde zamana bağlı malzeme özellikleri dikkate alınamaz ve bu nedenle manuel olarak hesaplanmalı ve analize dahil edilmelidir. İleriye doğru inşaat aşaması analizinde, köprü ilk konfigürasyondan başlayarak analiz edilir ve aynen gerçek yapım sürecinde olduğu gibi devam eder. Zamana bağlı özellikler bu analiz türünde küçük zaman adımları ile daha doğru bir şekilde hesaba katılabilir. Bu tezde, Türkiye'de yakın zamanda inşa edilmekte olan gerçek bir betonarme üstyapılı gergin eğik askılı köprü ileriye ve geriye doğru analizi incelenecek ve bu iki analiz yönteminin sonuçlarının farklılık ve benzerlikleri iki farklı analiz programı Midas Civil ve Larsa 4D kullanılarak karşılaştırılacaktır ve ayrıca bu iki program arasındaki farklara da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many cable-stayed bridges have been designed and built worldwide. This type of bridge design necessitates an especially good understanding of structural analysis. Firstly, the bridge is designed according to the finished configuration, and cable forces are determined. Afterwards, construction stage analysis is done to find cable forces in each construction stage. In the end, these determined cable forces in each construction stage should satisfy the desired cable forces, internal forces of the girder and pylons, and desired shape of the whole structure at the finished configuration. The analysis to determine these forces can be done in two different ways, one is backward, and the other one is forward analysis. Backward analysis starts from the finished configuration and goes back to the first stage by dismantling the structure piece by piece. In the backward analysis time dependent material properties can only be taken into account partially, and therefore they should be calculated and inserted into the analysis manually. In the forward construction stage analysis, the bridge is analyzed starting from the initial configuration and continues exactly as it is in the actual construction process. Time-dependent properties can be taken into account with small time steps in this analysis type more correctly. This thesis will investigate the forward and backward analysis of an actual cable-stayed bridge with a concrete superstructure being constructed recently in Türkiye. The differences and similarities of the results of these two different analysis methods are compared by two different software, Midas Civil and Larsa 4D were utilized for structural analysis and their differences are also discussed .