Bayesian inference methods for detection of power systemoscillations
Güç siıstemi salınımlarını algılamada Bayes çıkarımı yöntemleri
  1. Tez No: 846949
  2. Yazar: ALİ ÜNVER SEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ORGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında düşük frekanslı güç sistemi salınımlarını karakterize eden dinamik değişkenlerin kestirimi için Bayes yaklaşımı uygulanmıştır. Bu amaç için iki adet Bayes yöntemi önerilmiştir. İlk yöntemde makine öğrenmesi uygulamalarında sıkça kullanılan ve bir olasılıksal regresyon yöntemi olan Seyrek Bayes Öğrenmesi (SBL) yöntemi uygulanması önerilmiştir. SBL yönteminden çıkarım yapmak bilindiği üzere analitik olarak zorlu bir işlemdir. Bu nedenle, model parametrelerini kestirebilmek amacıyla sayısal bir tahmin algoritması olan Beklenti Maximizasyon algoritması uygulanmıştır. Bu yöntemde salınım genliği durağan bir değişken olarak modellenmekte ve hesaplanmaktadır, fakat gerçek koşullarda bu parametre durağan değildir. Bu nedenle salınımı tanımlayan değişkenlerin kesitiriminin kalitesini ve kestirim zamanında iyileştirme yapabilmek amacıyla ikinci bir yöntem olarak Değişimsel Bayes (VB) yöntemi uygulanması önderilmiştir. Değişimsel Bayes, durağan olmayan ve zamanla değişebilen değişkenlerin kesitiriminde esneklik sağlayan bir Bayes yaklaşımı olarak bilinmektedir. İki yöntem de durağan ve durağan olmayan ölçüm sinyalleri ile simülasyon ortamında uygulanmıştır. SBL metodu durağan özellik gösteren osilasyonlar için doğruluğu yüksek kestirimler üretse de kullanılan pencere süresince durağan bir ölçüm varsaydığı için, durağan olmayan osilasyonları algılamakta gecikme yaşamıştır. Alternatif olarak önerilen ve VB yaklaşımını kullanan ikinci metod, osilasyonların zamanla değişen özelliklerini SBL ve literatürde yer alan Prony metoduna göre hızlı bir biçimde yakalayabilmiştir. Yapılan simülasyonlarda önerilen metodların, Prony metoduyla karşılaştırıldığında, artan ölçüm gürültüsü karşısında da performanslarını kabul edilebilir düzeylerde korudukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Bayesian approach is applied in order to detect low frequency power system oscillations by estimating the dynamic parameters that characterizes them. Two Bayesian methods are proposed for this purpose. Our first proposition is to apply Sparse Bayesian Learning (SBL) method which is a probabilistic regression method generally used in machine learning applications. It is known that the inference resulting from SBL method is analytically intractable. Therefore, Expectation Maximization algorithm, which is an iterative numerical approximation method is employed to estimate the parameters. In SBL, amplitude of the oscillation is modeled as a stationary variable, which in real world is not the case. In order to improve the quality and the detection time of the oscillation parameters, a second approach, namely, Variational Bayesian (VB) approach is used. VB is known to be a Bayesian approach which provides a more versatile way of estimating parameters that have non-stationary property and variations over time. Both of the proposed algorithms have been implemented in simulations for scenarios of stationary and non-stationary measurement signals. Although SBL is able to provide accurate estimates of oscillation parameters for a stationary measurement signal, due to its stationary assumption of the measurement signal over the utilized window, it fails to detect the oscillation in a timely manner. The VB framework, proposed as an alternative, rapidly captures the time-varying behavior of oscillations compared to both SBL and the existing Prony's method, included for comparative purposes. Furthermore, simulations indicate that the proposed methods maintain performance reasonably well even with elevated levels of measurement noise, in contrast to the Prony's method.