Tenis branşında sanal gerçeklik antrenmanının temel vuruş performansına etkisinin incelenmesi
The effect of virtual reality training on basic hitting performance in tennis
  1. Tez No: 846975
  2. Yazar: HÜSNİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AĞDUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada tenis branşında sanal gerçeklik antrenmanının temel vuruş performansına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Atatürk Üniversitesinde 2023-2024 eğitim-öğretim yılının güz döneminde daha önce tenis eğitimi almamış 20 öğrenci katılmıştır. 20 katılımcı, sadece geleneksel antrenmanla tenis öğrenen kontrol ve sanal gerçeklik ve geleneksel antrenmanların bir arada kullanıldığı deney olarak 2 ayrı gruba 10'ar kişi olarak ayrılmıştır. Her grupta 5 erkek ve 5 kadın öğrenci eşit bir biçimde yer alarak 8 haftalık eğitim sürecine katılmışlardır. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak sanal gerçeklik sistemi tarafından geliştirilmiş virtual reality uygulaması ile ön test ve son testleri ölçmek amacıyla yapılacak olan ''performans testi'' katılımcılara uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikten ve normallik testlerinden yararlanılmış, normal dağılım gösteren verilere grup içi karşılaştırmalarda paired t testi ve gruplar arası karşılaştırmada ise ANCOVA testi kullanılmıştır. Çalışma sürecindeki bütün analizler SPSS 25 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Temel vuruş performansı isabet puanlarına göre geleneksel ve sanal gerçeklik antrenmanı yapan her iki grupta da vuruş performansında anlamlı artışlar görülmüştür. Gruplar arası vuruş performansına bakıldığında ise forehand vuruş tekniğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık çıkmazken backhand vuruşunda istatistiksel olarak deney grubundaki katılımcıların vuruş performansında anlamlı yönde gelişme olduğu bulunmuştur. Sonuç: Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; 8 hafta uygulanan sanal gerçeklik ve geleneksel antrenmanın tenis branşında temel vuruş performansında etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Sanal gerçeklik antrenmanının tenis branşında backhand vuruşunda anlamlı yükseliş olduğu bulunurken forehand tekniğinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effect of virtual reality training on basic stroke performance in tennis. Method: In the fall semester of the 2023-2024 academic year at Atatürk University, 20 students who had not received tennis training before participated in the study. The 20 participants were divided into two groups of 10 each: the control group, which learned tennis only with traditional training, and the experimental group, which used a combination of virtual reality and traditional training. In each group, five male and five female students participated equally and participated in the 8-week training process. In the study, a pre-test-post-test control group experimental research design, one of the quantitative research designs, was used. As a data collection tool in the study, the virtual reality application developed by the virtual reality system and the“performance test”to measure the pre-test and post-tests were applied to the participants. Descriptive statistics and normality tests were used to analyze the data, a paired t-test was used for intra-group comparisons, and the ANCOVA test was used for inter-group comparisons. All analyses during the study were performed with the SPSS 25 program. Findings: According to the basic hitting performance scores, significant increases in hitting performance were observed in both groups practicing traditional and virtual reality training. When the hitting performance between the groups was analyzed, it was found that there was no statistically significant difference in the forehand hitting technique. At the same time, there was a statistically significant improvement in the hitting performance of the participants in the experimental group in backhand hitting. Result: According to the results obtained from the findings, it was concluded that virtual reality and traditional training applied for eight weeks could be used as effective methods of basic hitting performance in tennis. Virtual reality training was found to significantly increase the backhand stroke in tennis, while there was no significant difference between the groups in the forehand technique.