Dağıtık üretim tesislerinin bağlı olduğu og baralar için reaktif güç destek rölesi algoritma tasarımı
A novel reactive power support relay algorithm for mv busbars connected to distributed generation plants
  1. Tez No: 846979
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte insanlığın elektrik enerjisine ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Artan enerji ihtiyacı karşısında sürdürülebilir bir insan hayatı için üretilen elektrik enerjisinin verimli şekilde kullanılması gerekmektedir. Elektrik şebekesindeki kalitenin arttırılması ve teknik kayıpların düşürülmesi için üretim, iletim ve dağıtım şirketlerine sorumluluk düşmektedir. Ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi Orta Gerilim seviyesinden Enterkonnekte sisteme bağlı dağıtık üretim kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bu tez çalışmasında bu zenginlikten istifade ederek şebekedeki reaktif güç kompanzasyonuna katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla OG barada reaktif güç kompanzasyonu gerçekleştirmek için reaktif güç destek röle algoritması (RGDR) geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında Arsin Transformatör Merkezinin OG-A barası ve bu baraya bağlı 31,5 kV Araklı 3/0 fideri ile OSB-2 fideri DIgSILENT Power Factory güç sistemleri analiz programında modellenmiştir. Geliştirilen algoritma ile şebekede mevcut olan Senkron Generatör, yedek olarak tesis edilmiş XLPE kablo gibi şebeke enstrümanlarının reaktif güç kabiliyetlerinden yararlanarak indirici merkezin OG barasında reaktif güç kompanzasyonu yapılmıştır. Bu sayede dağıtım şebekelerinde kompanzasyon için ihtiyaç duyulan reaktör, kondansatör vb. teçhizatların şebekede tesis edilmesi için gerekli olan maliyetlerin asgari seviyeye indirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and developing technology, humanity's need for electrical energy is increasing day by day. In the face of increasing energy demand, the electrical energy produced must be used efficiently for a sustainable human life. Generation, transmission and distribution companies are responsible for increasing the quality of the electricity network and reducing technical losses. The Eastern Black Sea Region of our country is very rich in terms of distributed generation resources connected to the interconnected system at medium voltage level. In this thesis, it is aimed to contribute to the reactive power compensation in the network by utilizing this richness. For this purpose, a reactive power support relay algorithm (RPSR) has been developed to realize reactive power compensation at the MV busbar. Within the scope of the study, the MV-A busbar of Arsin Substation and the 31.5 kV Araklı 3/0 feeder and OSB-2 feeder connected to this busbar were modeled in DIgSILENT Power Factory power systems analysis program. With the developed algorithm, reactive power compensation was made at the MV busbar of the download center by utilizing the reactive power capabilities of the network instruments such as Synchronous Generator, XLPE cable installed as backup. In this way, it is aimed to minimize the costs required for the installation of equipment such as reactors, capacitors, etc. needed for compensation in distribution networks.