Additive manufacturing and characterization of metal particle incorporated polymer matrix functionally enhanced composites
Metal parçacık ile birleştirilmiş polimer matris fonksiyonel olarak güçlendirilmiş kompozitlerin katmanlı imalatı ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 846987
  2. Yazar: ÖZGÜR UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çeşitli mühendislik uygulamaları için yapıların yapısal kapasitesini arttırırken, iç morfolojilerini düzenleyerek işlevselliklerini arttırmak ve ağırlıklarını azaltmak, malzeme mühendisliği için her zaman bir zorluk olmuştur. Katmanlı imalat (3D baskı) yöntemlerindeki ilerlemeler, bu zorlu özellik gerekliliklerini karşılamak için malzemelerin mikro ölçekten makro ölçeğe kadar özel olarak tasarlanmasını mümkün kılmıştır. Bu çalışmada, metal tozu içeren polimer filamentler içeren Erimiş Filament İmalatı (FFF), gelişmiş yapısal ve işlevsel kapasiteye sahip model yapıları işlemek için kullanılmıştır. Bu kapsamda yaygın olarak kullanılan kafes yapıları olan Schwarz Primitive, IWP ve Neovius gibi eklemeli olarak üretilmiş Üçlü Periyodik Minimal Yüzey (TPMS) kafes yapılarının mekanik davranışları incelenmiştir. En sık kullanılan ve uygulanabilir eklemeli üretim tekniklerinden biri olan FFF, Polilaktik asit (PLA) ve Polipropilen (PP) ile birlikte %30, %40 ve %50'lik farklı bağıl yoğunluklara sahip saf polimer kafes yapılarını üretmek için kullanıldı. metal tozu içeren PP (metal/PP) kompozit kafes yapıları. Tasarlanan yapıların yapısal kapasitesi, eklemeli olarak üretilen polimerik yapıların mekanik olarak test edilmesiyle belirlendi. Ayrıca sonlu elemanlar analizleri de yapılmış ve sonuçları deneysel olarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Eklemeli olarak üretilmiş kafes yapıları, parçacık morfolojisi, en boy oranı ve hacim fraksiyonu dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için metal parçacık içeren filamentlerin geliştirilmesi ve optimize edilmesinin yanı sıra filament boyunca eşit parçacık dağılımı ve dispersiyonun, işleme kalitesini ve nihai özellikleri önemli ölçüde etkilediği gösterilmiştir. 3D baskılı yapılardan. Genel olarak metal tozunun PP (metal/PP) içerisine dahil edilmesinin, onu PLA (metal/PLA) filamentlerine kıyasla TPMS kafes yapıları için daha işlenebilir hale getirdiği sonucuna varılmıştır. Ancak umut verici FEM sonuçlarına rağmen FFF baskıdaki ayrılma sorunu, PP matrisli (metal/PP) kompozit filamentin beklenen standartları karşılama yeteneğini engelledi. Sıkıştırma testi sonuçları önemli bilgiler ortaya çıkardı. Bozulmamış PLA, tamamen yoğun kübik formda PP'den daha yüksek basınç dayanımı sergiledi. Takviye, PP matrisinin özelliklerini katkı içeriğiyle orantılı olarak geliştirdi. Bununla birlikte, PLA matris takviyesi, muhtemelen katmanlar arasında sıkışan hava boşluklarından dolayı mekanik özellikleri eşit şekilde iyileştirmedi. Daha yüksek bağıl yoğunluk, TPMS yapılarında basınç dayanımını artırırken, PP modellerinde ayrılma sorunları daha belirgindir. PP ve PLA matrislerinde metal parçacık ilavesi mukavemeti eşit olmayan bir şekilde etkiledi. Kusursuz filaman üretilebilirliği kompozitleri geride bırakarak küp ve TPMS imalatını etkiler. Göreceli yoğunluğun arttırılması, kafes yapılarında mukavemeti arttırdı. Özellikle IWP modeli, etkili gerilim dağılımına ve kendi kendini destekleyen yapısına atfedilen üstün basınç akma dayanımı sergiledi.
Özet (Çeviri)
Increasing the structural capability of structures for various engineering applications while enhancing their functionality and reducing their weight by tailoring their internal morphology has always been a challenge for materials engineering. Advances in additive manufacturing (3D printing) methods have made it possible to tailor-design materials from micro to macro scale to fulfill these challenging property requirements. In this study, Fused Filament Fabrication (FFF) with metal powder incorporated polymer filaments has been used to process model structures with enhanced structural and functional capability. In this scope, the mechanical behavior of additively manufactured Triply Periodic Minimal Surface (TPMS) lattice structures such as Schwarz Primitive, IWP, and Neovius, which are commonly used lattice structures, has been investigated. FFF, being one of the most frequently used and feasible additive manufacturing techniques, was utilized to fabricate pristine polymer lattice structures with different relative densities of 30%, 40%, and 50% using Polylactic acid (PLA) and Polypropylene (PP) along with metal powder incorporated PP (metal/PP) composite lattice structures. The structural capability of the designed structures was determined by mechanically testing the additively manufactured polymeric structures. Moreover, finite element analyses have also been conducted, and their results were compared with the results obtained experimentally. It has been demonstrated that for developing and optimizing metal particle containing filaments for various applications, including additively manufactured lattice structures, particle morphology, aspect ratio, and volume fraction along with even particle distribution and dispersion throughout the filament, significantly impact the processing quality and final properties of the 3D-printed structures. It was generally concluded that incorporation of metal powder into PP (metal/PP) rendered it more processable for TPMS lattice structures compared to PLA (metal/PLA) filaments. However, despite the promising FEM results, the detachment issue in FFF printing hindered the ability of the composite filament with PP matrix (metal/PP) to meet the expected standards. Compressive test results revealed significant insights. Pristine PLA exhibited higher compressive strength than PP in a fully dense cubic (bulk) form. Reinforcement enhanced the properties of the PP matrix proportionally with additive content. However, PLA matrix reinforcement did not uniformly improve mechanical properties, possibly due to air gaps trapped between the layers. Higher relative density boosted compressive strength in TPMS structures, with detachment issues more pronounced in PP models. Metal particle addition unevenly affected strength in the case of PP and PLA matrices. Pristine filament manufacturability surpasses composites, impacting cube and TPMS fabrication. Increasing relative density enhanced strength in lattice structures. Notably, the IWP model exhibited superior compressive yield strength attributed to its effective stress distribution and self-supported structure.