The effect of Cr on ageing of Co containing Cu-bearing 0.2 WT% C steel
Ağırlıkça %0.2 C taşıyan bakır ve kobalt içeren çeliğin yaşlandırılmasında kromun etkisi
  1. Tez No: 847017
  2. Yazar: EKİN KOLUAÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bakır, bir eser element olarak çelikler için bazı istenmeyen etkilere sahiptir, ancak sertleştirme amaçlı yaşlandırma yapılması için çeliklerde alaşım elementi olarak tercih edilir. Bu tez çalışmasında, Cr'un martensitik ve beynitik mikroyapıdaki Cu ve Co içeren ağırlıkça % 0,2 C çelikleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu etkiyi araştırmak için iki farklı alaşım üzerinde çalışıldı. Alaşımlardan biri olan A1, Cr içermez ancak A2, ağırlıkça %0,6 Cr içerir. Ayrıca Cr ilavesinin nedeni sertleşebilirliği arttırmaktır. Ek olarak Co, beynitik dönüşümü teşvik etmesi ve hızlandırmasıyla bilinir. Martensitik ve/veya beynitik mikroyapılar elde etmek için farklı numunelere su verme ve izotermal işlemler uygulanmıştır. Numuneler 450 °C ve 500 °C'de 100 dakika, 200 dakika veya 300 dakika süreyle yaşlandırıldı. Ardından, optik mikroskop ve SEM altında mikro yapı incelemesi yapıldı. Daha sonra sertlik ölçümleri yapıldı. Yağda soğutma işleminden sonra A1 alaşımının, düşük sertleşebilirlik nedeniyle mikro yapısında martensitin yanı sıra Widmanstätten ferrit ve granüler beynit içermekte olduğu görülmüştür. Martensitik A2 numunesinin aksine, Widmanstätten ferrit veya beynitik ferrit içeren hem A1 hem de A2 numunelerinin 450 °C'deki yaşlandırma işlemine yanıt verdiği görülmüştür. Beynitik ve Widmanstätten ferritik yapıların, martensitik yapının aksine Cu çökelmesini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite harmful effects on steel as a trace element, Cu is preferably added to steel alloys for age hardening. This thesis study aims to investigate the effect of Cr on Co-containing Cu-bearing 0.2 wt% C steels with martensitic and bainitic microstructures. To investigate this effect, two alloys were studied. One of the alloys, namely A1 does not contain Cr but A2 have 0.6 wt% Cr. Furthermore, the reason of Cr addition is also to improve the hardenability. Moreover, Co is known for the promotion and acceleration of bainitic transformation. Quenching and isothermal treatments are applied to different specimens to obtain martensitic and/or bainitic microstructures. The specimens are aged at 450 °C and 500 °C for 100 minutes, 200 minutes or 300 minutes. The microstructures are investigated under optical microscope and SEM. The hardness measurements are carried out. After quenching, alloy A1 exhibits Widmanstätten ferrite and granular bainite besides martensite in its microstructure due to low hardenability. In contrast to martensitic A2 specimen, the specimens of both A1 and A2 which contain either Widmanstätten ferrite or bainitic ferrite respond to ageing treatment at 450 °C. It is concluded that the bainitic and Widmanstätten ferritic structures enhance the Cu precipitation in contrast to martensitic structure.