Numerical investigation of energy dissipation using macro roughness elements in a stilling basin
Enerji kırıcı havuzlarda makro pürüzlülük elemanları kullanılarak enerji sönümlenmesinin sayısal araştırılması
- Tez No: 847072
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerji kırıcı havuzlar çoğunlukla US Bureau of Reclamation (1987) tarafından önerilen tiplerde tasarlanmaktadır. Bununla birlikte pratikte tipik tasarımların istenilen miktarda enerjiyi sönümleyemediği veya uzun hidrolik sıçramaların oluştuğu durumlar da oluşabilmektedir. Bu çalışmada farklı boyutlardaki kübik makro pürüzlülük elemanları farklı dolusavak kanal eğimlerinde test edilmiştir. Farklı makro pürüzlülük elemanları için akım özellikleri ile hidrolik sıçrama uzunlukları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu ilişkileri elde etmek için Flow 3D yazılımı kullanılarak üç boyutlu sayısal benzetimler yapılmıştır. Sonuç olarak, çalışma içerisinde belirtilen koşullar altında kübik pürüzlülük elemanlarının ölçüleri arttıkça hidrolik sıçrama uzunluğu azalmaktadır ve kübik pürüzlülük elemanları ile US Design'e göre daha kısa hidrolik sıçrama uzunlukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Stilling basins are often designed using typical types which are suggested by US Bureau of Reclamation (1987). However, in practice there are cases where these typical designs do not dissipate the required amount of energy or produce long hydraulic jumps. In this study, cubic macro roughness elements with different sizes were tested numerically at different chute channel slopes. Relationship between the flow properties and the hydraulic jump length for different macro roughness elements is investigated. Three dimensional numerical simulations using Flow 3D software were run to obtain these relationships. As a result of the studies, the increase in the size of the cubic roughness elements decreased the hydraulic jump length and with cubic roughness elements, shorter hydraulic jump lengths are observed with respect to US Design.