Digitalization of power grid; technology, trends, projects globally and recommendations for Turkey
Güç şebekelerinin dijitalleştirilmesi; dünyada teknoloji, trendler, projeler ve Türkiye için öneriler
- Tez No: 847113
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dijitalleşme nispeten yeni bir kavramdır. Dijitalleşme hayatımıza girdi ve tüm sektörü etkiliyor. Enerji sektöründe dijitalleşmenin önemi göz önünde bulundurulmalıdır çünkü değişen dünya ile birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Dijitalleşme, bu gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olabilir ve akıllı şebeke adı verilen yeni bir kavramın ortaya çıkmasına neden olabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli bir şekilde entegrasyonu, şebekedeki değişken güç talepleri, küresel iklim sorunları zorlayıcı faktörlerdir. Dijitalleşme, güç elektroniği, ileri enerji entegrasyonu ve iki yönlü iletişim teknolojisi gibi en son teknolojileri kullandığı için daha önce bahsedilen sorunları çözebilir. Bu rapor, alt modülleri ile enerji interneti kavramını ve enerji sektörüne etkilerini incelemektedir. Bu araştırma aynı zamanda, Çin'in Pan Energy İnterneti, ABD'nin Freedm'i ve Japonya'nın Dijital Şebekesi gibi enerji interneti kavramına dayalı olarak dünyadaki enerji sektöründeki uygulamaları incelemektedir. Bu derleme, dünyada devam eden projeleri, uygulamaları, zorlukları, değişen teknolojileri ve Türkiye'nin şebeke işletimi için önerileri içermektedir. Enerjide dijitalleşmenin bildiğimiz alışılmış konsepti etkileyeceği ve hem tükettiğimiz hem de elektriği ürettiğimiz tüm süreci değiştireceği sonucuna varıldı. Bu geçişler, Enerji interneti, akıllı şebeke gibi kavramları bizlere tanıtacak ve gelecekte her sektörü derinden etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Digitalisation is relatively a new concept. Digitalisation has came to our lifes and affect all sector.The importance of digitalisation in energy sector have to be considered because with changing world,new requirements has appeared. Digitalisation can help to meet these requirements and led to appear a new concept called smart grid.Integration of renewable energy sources efficiently,variable power demands in grid,global climate problems are compelling factors.Digitalisation can solve those problems mentioned before as it is using the latest technology such as power electronics,advance integration of energy,and two way communication technology.This reports reviews the energy internet concept with its sub-modules and its effects on the energy sector.This research also examines the world's applications in energy sector based on energy internet concept for example China's Pan Energy Internet,Usa's Freedm and Japan's Digital Grid.The goal in this thesis is to explain and present exhaustive review in digitalisation for energy sector.This review includes ongoing projects in the world,applications,challenges,varying technologies and suggestions for Turkey's grid operation.It is concluded that digitalisation in energy will affect the usual concept we were familiar and change the whole process we both consume and produce the electricity.These porocess will introduce for us some terms such as Energy internet,smart grid and affects every sector deeply in future.