Maximum likelihood parameter estimation under signal intermittency
Kesikli sinyal altında en yüksek olabilirlikle parametre kestirimi
  1. Tez No: 847128
  2. Yazar: ŞAFAK BİLGİ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde kesikli sinyal altında parametre tahmini problemi incelenmiştir. İlk olarak, aralıklı karıştırma senaryosu için en büyük olasılıklı (ML) varış yönü (DOA) tahmin problemi çalışılmıştır. Aralıklı karıştırma yaklaşımı, toplanan örneklerin yalnızca bir alt kümesinin bozucu tarafından kirletildiği, diğer örneklerde ise bozucu sinyal olmadığı varsayımına dayanmaktadır; ancak alıcı hangisinin hangisi olduğunu bilmemektedir. Problemin en büyük olabilirlik yöntemi ile analitik olarak çözümü zordur ve bu nedenle beklenti büyütme (EM) yöntemine dayalı bir çözüm geliştirilmiştir. İkinci olarak, kesikli bir sinyalde karmaşık üstel frekans tahmini problemi ele alınmaktadır. Bu sinyal kesikliliğinin nedeni olarak frekans ölçüm sensörünün çalışma koşulları ileri sürülebilir. Sağlıklı çalışma durumunda sensör yüksek kalitede çıktı üretir, bu da sinyal gürültü oranının yüksek olduğu anlamına gelir. Arızalı durumda ise bunun tam tersi doğrudur. Bu durum, iki bileşenli Gauss dağılımına sahip ve kendi aralarında ilişkili olarak modellenen toplamsal bir gürültü ile temsil edilmektedir. Bu şartlarda, frekans tahmini için yine EM yöntemini kullanarak hesaplama açısından verimli bir yöntem önerilmektedir. Önerilen kestiricilerin performansını karşılaştırmak için Cramer-Rao tipi performans alt sınırları da türetilmiştir. Son olarak, önerilen yöntemlerin rakip yöntemlere göre elde ettiği performans artışı sayısal simülasyonlarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the parameter estimation problem under signal intermittency is explored. Firstly, the maximum-likelihood (ML) direction of arrival (DOA) estimation problem is studied for the intermittent jamming scenario. The intermittent jamming modality is based on the assumption that only a subset of the collected snapshots are contaminated by the jammer while the other snapshots are jammer-free; but the receiver does not know which is which. Solving problem analytically using maximum likelihood approach is intractable and for this reason an expectation maximization (EM) method based solution is developed. Secondly, complex exponential frequency estimation of an intermittent signal problem is addressed. As a reason for this intermittency in the signal, one may assert the operational state of frequency measuring sensor, say healthy and unhealthy state. In the healthy state, the sensor produces high quality output meaning that the signal to noise ratio is high; whereas in the faulty state the exact opposite of this situation is true. This phenomena is represented by an additive noise which is modeled as a correlated mixture of two Gaussian distributions. A computationally efficient method for the frequency estimation under this setting is proposed by utilizing again EM method. Cramer-Rao type performance lower bounds are also derived to compare the performance of the suggested estimators. Finally, the performance improvement achieved by the proposed methods over the competing methods are shown by numerical simulations.