Yapılarda enerji tüketiminin azaltılması ve enerji tasarrufu üzerine bir çalışma
A Study on decreasing of energy consumption and energy saving at buildings
- Tez No: 84734
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
vu ÖZET Yaklaşık 28 yıldır, gerek yapılan yayınlardan, gerekse yaşamın içinde sıkça dile getirilen Enerji Tasarrufu Yaklaşımlan'ndan elde edilen sonuçlar, uygulamada amaçlanan hedeflere ve beklenen başarıya ulaşılamadığını göstermektedir. Bu konu hakkında gelişmiş ülkelerin izlediği metotların açıklaması, iklim ve doğa olayları, ülkemizle benzerlik gösteren ülkelerle yapılan bilgi ve yönetmelik transferleri, TSE' nin çalışmaları olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca çeşitli bakanlıkların yönetmelik olarak hazırladığı birçok çalışmaya rağmen, teknik bilgisizlik, yetersiz işçilik ve uygun malzemenin doğru seçilememesi sonucu, enerji tasarrufu uygulamalarından yeteri kadar verim alınamamıştır. Diğer taraftan, yalıtım malzemesi tüketimi itibarı ile, dünya ülkeleri arasında Türkiye, %10'lar seviyesinde bulunmaktadır. Ülkemizde tüketilen enerjinin % 61 'inin ithal yolu ile karşılandığının bilinmesi ve maliyet boyutlarının Dolar bazmda karşılanmasının dikkate alınması; enerji maliyetlerinin ülke ekonomisi içindeki önemini kavramak açısmdan yararlı olacaktır. Toplam enerji tüketimin % 39'u, yalnızca binalarda bulunan ısıtma, havalandırma ve soğutma amaçlı tesisatlarda gerçekleştirilmektedir. Bu potansiyel göz önüne alındığında, Türkiye'de yapılarda ısı yalıtımının ve enerji tasarrufunun ivedilikle uygulanması gerekmektedir. Isı yalıtımının; duvar, döşeme, çatı ve pencerelerde alınabilecek tedbirlerle birlikte, binada bulunan ısı köprülerini de dikkate alan bir titizlikle uygulanması, doğru yalıtım malzemelerinin seçimi ve bunların önerilen şekilde uygulanması zorunlu hale getirilmelidir. Bu çalışmada; yapılarda, yapı maliyetine etkisi, bir yıl gibi kısa bir zamanda geri dönüşümü ispatlanmış olan ısı yalıtım malzemesinin; doğru seçimi, doğru yerde yetkin kişilerce uygulanması ve kullanımı ile ilgili esaslar sunulmuştur. Ayrıca, tüketici tarafından maliyetleri açısmdan tercih edilmeyen ısı yalıtım malzemelerinin, optimum yalıtım/maliyet analizi yapılarak, olumlu fikir vermesi açısmdan bir değerlendirme yapılmıştır. Bu konuda ilk yapılması gerekenlerden birinin, eğitim çalışmalarının tüm kurum ve kuruluşlarca benimsenmesi ve çalışmaların bilimsel kurallara ve standartlara uygun yapılması olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
vıu ABSTRACT The results of politics of energy conservation and published issues for twenty eight years have shown that the expected aims could not be reached in the practical life. The methods used by developed countries and the transfers of know-how from the cauntries whose climates and natural life are similar with our country are the striking studies of Türk Standartları Enstitüsü. Productivity could not be obtained due to inadequate practising, unqualified working and incorrect equipment in spide of the instructions of various ministry. On the other hand, Turkey has been at the level of 10% as to exhausting of the isolation materials in the world. It will be useful to understand the importance of energy cost on the country economy when someone take account of the 61% energy as exporting energy and costs as foreign money. Thirty nine per cent of total energy consumption has been spent in the buildings that were constructed as air conditioning, heating or cooling systems. It is necessary to make programs for heat and energy savings in the building and to carry out this plans as soon as possible. It must be obligatory to apply the correct insulation materials in the constructions of the walls, floors, roofs and, windows as weel as thermal bridges. In this study, we reported that the correct insulation is less cost. In addition the cost-effectiveness of the heat insulation materials that are not preffered by the consumers was investigated by analyzing the optimal insulation/ cost ratio. In conclusion, education for insulation is a major matter and it must be adjust to all official departments.