Fibonacci kalkülüsün bazı sayı dizileri ve polinomları üzerindeki yansımaları
Reflections of Fibonacci calculus on some number sequences and polynomials
  1. Tez No: 847517
  2. Yazar: MEHMET DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde giriş ve tez boyunca gerekli olacak tanımlara yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Fibonacci sayı dizisine yönelik temel tanımlara, teoremlere ve özdeşliklere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Bernstein operatörü ve Bernstein polinomları ile ilgili temel tanımlara, teoremlere ve özdeşliklere yer verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde Bernoulli sayıları ve polinomları ile Euler sayıları ve polinomlarına ait temel tanımlara, teoremlere ve özdeşliklere yer verilmiştir. Tezin beşinci bölümünde Bernoulli F-polinomu, Bernoulli-Fibonacci sayıları ve polinomları, Euler-Fibonacci sayıları ve polinomları ile F-Bernstein operatörü ve F-Bernstein polinomu ile ilgili tanımlara, teoremlere ve özdeşliklere yer verilmiştir. Tezin altıncı bölümünde ise elde edilen bulgulara ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first part of the thesis, the introduction and definitions that will be required throughout the thesis are included. In the second part of the thesis, basic definitions, theorems and identities for the Fibonacci number sequence are included. In the third part of the thesis basic definitions, theorems and identities regarding the Bernstein operator and Bernstein polynomials are included. In the fourth chapter of the thesis basic definitions, theorems and identities of Bernoulli numbers and polynomials and Euler numbers and polynomials are included. In the fifth chapter of the thesis definitions, theorems and identities related to Bernoulli F-polynomial, Bernoulli-Fibonacci numbers and polynomials, Euler-Fibonacci numbers and polynomials, F-Bernstein operator and F-Bernstein polynomial are included. In the sixth chapter of the thesis the findings and conclusions are included.