Investigation of mechanical properties of TIG and MIG welded joints of low carbon steel
Düşük karbonlu çeliklerin TIG ve MIG kaynaklı birleştirmelerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 847516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, iki kaynak yöntemi kullanılarak, 8 mm kalınlığında düşük karbonlu çelikten (A285 Gr.C tipi) kaynaklı bağlantıların mekanik özelliklerine odaklanmaktadır: TIG (Tungsten İnert Gaz) ve MIG (Metal İnert Gaz). Bir dizi test ve analiz sonrasında MIG kaynağının, otomatik besleme hızı sayesinde TIG kaynağına göre üstün özellikler sergilediği sonucuna varılmıştır. Sertlik testleri, sertlik değerleri arasında bir hiyerarşi olduğunu ortaya çıkarmış olup en yüksek değer ana metalde, ardından ısıdan etkilenen bölge, en düşük değer ise füzyon bölgesinde görülmüştür. Çekme testleri MIG kaynağı için TIG kaynağından daha yüksek sonuçlar göstermiş olup maksimum çekme mukavemeti MIG için 492,4 MPa'ya ve TIG için 489,6 MPa'ya ulaşmıştır. Ayrıca eğme testleri, MIG kaynağının sırasıyla 10086,77N ve 10007,87N değerleriyle TIG kaynağından daha iyi sonuçlar sergilediğini göstermiştir. Bu özellikleriyle MIG yönteminin TIG yöntemine göre daha üstün olduğu görülmektedir. Bu araştırma, kaynaklı bağlantıların mekanik davranışı hakkında aydınlatıcı bilgiler ve düşük karbonlu çelik aksamların kullanıldığı endüstrilerde kaynak tekniği seçimi için faydalı tavsiyeler sunarak mühendislik uygulamalarının ilerlemesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the mechanical properties of welded joints of low carbon steel (type A285 Gr.C) with an 8mm thickness, employing two welding methods: TIG (Tungsten Inert Gas) and MIG (Metal Inert Gas). After a series of tests and analyses, it was concluded that MIG welding exhibits superior properties than TIG welding, thanks to its automatic feeding speed. Hardness tests revealed a hierarchy in hardness values; the base metal has the highest value, followed by the heat-affected zone, and the fusion zone shows the lowest value. Tensile tests showed higher results for MIG welding than TIG welding; the ultimate tensile strength reached 492.4 MPa for MIG and 489.6 MPa for TIG. Furthermore, the bending tests demonstrated that MIG welding exhibited more excellent resistance than TIG welding, with resistance values of 10086.77N and 10007.87N, respectively. With these features, the MIG method is superior to the TIG method. This research contributes to the advancement of engineering applications by offering insightful information about the mechanical behaviour of welded joints and useful recommendations for welding technique selection in industries utilising low-carbon steel assemblies.