Çiftçi şartlarında farklı bitki yetiştirilen topraklarda bazı enzim aktivitelerinin mevsimsel değişimi
Seasonal varitation of some enzyme act ivities of soils in di̇fferent plant cultivation under farmer counditions
  1. Tez No: 847528
  2. Yazar: ESMA KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enzimler, topraklardaki biyokimyasal aktivitelerin bir dizi reaksiyonunu hızlandıran önemli katalizörlerdir. Bu enzimler besin maddelerini parçalamak için toprak mikroorganizmaları tarafından salınan bileşenlerdir. Hem serbest hem de toprakların organik ve inorganik bileşenlerine bağlı olarak toprak çözeltisinde bulunurlar. Toprak enzimleri toprağın biyolojik aktivitesi ve verimliliğinde önemli bir rol oynar. Toprak verimliliği, toprak canlıları tarafından düzenlenirken, toprak biyokimyasal özellikleri de bu canlılar tarafından etkin bir şekilde düzenlenir. Bu nedenle toprakların fiziko-kimyasal özelliklerini belirlemeden önce biyolojik parametreleri de dikkate almak gereklidir. Bu amaç ile, Şırnak ili Cizre Ovasında çiftçi koşullarında farklı bitki deseni altında tarım yapılan toprakların üreaz, dehidrogenaz ve katalaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. İki farklı bitki toprağı ve üç tekerrürlü olarak örnekleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enzymes cover a series of reactions that catalyse the total biochemical activities of soils. These are chemicals released by soil microbes that aid in the digestion of nutrients. These enzymes are found free in the soil solution as well as bound to the organic and inorganic components of the soil. Soil enzymes play an important role in soil biological activity and soil fertility. Although soil organisms regulate soil fertility, living organisms in the soil also catalyze the biochemical properties of soils. For this reason, it is necessary to determine the biological parameters before determining the physicochemical (productivity) properties of soils. For this purpose, urease, dehydrogenase and catalase enzyme activities of soils cultivated under different plant patterns under farmer conditions in Cizre Plain of Şırnak province will be determined. Four different plant soils and three replications will be sampled.