A new workplace service provision model for theknowledge workers
Bilgi çalışanları için yeni bir çalışma ortamı hizmet sunumu modeli
- Tez No: 847540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ofis çalışma alanları sahip olduğu sosyal ve müşterek hizmetlerle beraber çalışma ortamı odağında özelleşmiş mekanlardır. İç mekan tasarım unsurları üretkenliği, rahatlığı ve sağlıklı çalışma ortamı sunmak üzere düzenlenir. Artık çalışma ortamlarında giderek artan bir oranda bilgi işçileri tarafından çalışma zamanı ve mekanı konusunda yüsek düzeyde esneklikle beraber kişiselleştirilebilirlik talebi dile getirilmektedir. Fakat mevcut uygulamalar gün geçtikte giderek artan bu talepleri karşılamada yetersizdir. Araştırma çalışması, akıllı eşleştirme ve satin alma sistemlerinin kullanımı ile her bir bilgi işçisine kendisinin yapılandırıp seçimler yapabildiği özel bir çalışma alanı tahsis edilmesini sağlayan bir ofis çalışma alanı hizmet modeli önermektedir. Önerilen model bu amacı gerçekleştirebilmek için içerisinde anlamsal ağ uygulamaları, akıllı sözleşme, ve ortam zekası teknoloji ve yöntemlerini barındırmaktadır. Yeni modelin günlük uygulamalarda yer verilmesi ile çalışanların memnuniyeti, konforu ve üretkenliğinin artmasının yanında firmaların işletme maliyetinin düşürülmesi de sağlanabilecektir. Öneri model web ontoloji modeli olarak ifade edilip değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Modelin geçerliliği bilgi işçileri ve tesis yöneticilerinin geri dönüş ve yorumları ile sağlanmıştır. Öncelikle modelin oluşmasına vesile olan gerekçelerin geçerlilikleri gerçek bir ortak çalışma ortamındaki bilgi işçileri ile yapılan anket çalışması ile belirlenmiş ve anlamsal ağ arayüzündeki karmaşık kişiselleştirme işlevi basit bir arayüz çalışması ile test edilmiştir. Sonrasında da öneri modelin uygulanabilirliği, tesis yöneticileri ile yapılan mülakat çalışması ile tespit edilmiştir. Tesis yöneticileri, öneri model için uygulamaya dönük kaygılarını ve ortaya çıkabilecek engelleri belirtmişlerdir. Fakat öneri model genel anlamda uygulanabilir bulundu ve sektör paydaşlarına çeşitli faydalar sağlayabileceği ortaya çıkarıldı
Özet (Çeviri)
Office workplaces are specialized environments presenting proper workable ambiance and social and communal services for the knowledge workers. The interior architectural parameters are targeted to improve the knowledge workers' productivity, comfort, and well-being. There is a growing demand for personalization and customization in the workplace environment, together with a high level of flexibility regarding where and when to work the knowledge worker. The current workplace services practices were not successful in meeting these growing demands. The study envisions that each knowledge worker can be matched with a temporary/dynamic workspace that suits their personal choices and task requirements through an intelligent matching/bidding system. The proposed system aims to outsource new office workplace service provision by integrating semantic web applications, smart contracts, and ambient intelligence. The new paradigm cannot only meet the participants' emerging demands but also improve occupancy satisfaction and decrease the operation costs of the organizations. The model was formalized and evaluated by web ontology models. The validation of the model was accomplished by use of literature and in-field based studies. Firstly, the validity of the arguments was investigated in a survey, and a simple test for user interface demo for workplace configuration was executed with the knowledge workers in a co-working office. Then, the applicability of the model in the real world was investigated by interviewing facility managers. The facility managers expressed application-based concerns for the new model and addressed practical handicaps and challenges. However, the model was applicable and presented many advantages for the industry stakeholders.