Diyarbakır bölgesinde farklı işletmelerden alınan büyükbaş karma yemlerinin aflatoksin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin levels mixed cattle feeds from different farms in Diyarbakır region
  1. Tez No: 847550
  2. Yazar: ABDÜLLATİF EKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Güney Doğu Anadolu Bölgesinde sığır üretiminin büyük bir kısmını oluşturan Diyarbakır yöresinde bulunan yem üretim işletmelerinden alınan sığır besi yemi ve sığır süt yemlerinin aflatoksin seviyelerinin belirlenmesi amaçlandı.Çalışmanın yapılacağı bölgedeki yemlerin Toplam aflatoksin düzeyleri açısından kontaminasyon varlığına göre bakılarak Yemlerde İstenmeyen Maddeler Hakkında Tebliğe (Tebliğ No: 2014/11) göre Sığır Süt yeminde Aflatoksin B1 (≥0,005ppm),sığır besi yeminde Aflatoksin B1 (≥0,02 ppm) limitlere dikkat edilerek değerlendirme yapılarak bölgedeki bu yemlerin kullanım oranları belirlenecektir. Mikotoksin Kontaminasyon seviyelerine göre yemlerin ve hammaddelerin hangi şartlarda muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili raporlama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the aflatoxin levels of cattle feed and dairy cattle feed obtained from feed production facilities located in Diyarbakır, which constitutes a large part of cattle production in the Southeastern Anatolia Region. The feeds in the region where the study will be conducted will be evaluated according to the presence of contamination in terms of total aflatoxin levels, and the use rates of these feeds in the region will be determined by evaluating them with respect to the limits of Aflatoxin B1 (≥0.005 ppm) in dairy cattle feed and Aflatoxin B1 (≥0.02 ppm) in cattle feed, as specified in the Regulation on Unwanted Substances in Feeds (Regulation No: 2014/11). Reporting will be carried out regarding the conditions under which feeds and raw materials should be stored according to the levels of mycotoxin contamination.