Atık plastiklerden grafen nanolevha üretimi
Production of graphene nanosheets from waste plastics
- Tez No: 847597
 - Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan plastikler ve buna bağlı olarak miktarları her geçen gün artan plastik atıklardan, ileri dönüşüm yöntemleri ile grafen nanolevha eldesi çalışılmıştır. Plastik atık olarak düşük yoğunluklu polietilen (low density polyethylene, LDPE) ambalaj atıkları seçilmiş ve grafen nanolevha sentezi iki aşamalı piroliz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Atık LDPE ambalajlar, farklı katalizörler ile karıştırılarak, azot atmosferi altında 450, 800 ve 900 °C'de sırasıyla 5°C/dk ve 10°C/dk ısıtma hızlarında iki aşamalı pirolize tabi tutulmuşlardır. Yapılan ön incelemeler sonucunda bentonit nanokil, çinko oksit ve alüminyum oksit katalizörlüğünde ve 450, 800 °C'de sırasıyla 5°C/dk ve 10°C/dk ısıtma hızlarında elde edilen grafen nanolevhaların saflaştırılmasından sonra FT-IR, XRD, Raman, TEM, TGA ve DSC analizleri yapılarak grafen nanolevhaların karakterizasyonu yapılmış ve üretilen grafen nanolevhaların potansiyel kullanım alanları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied to obtain graphene nanosheets by upcycling methods from plastic wastes, the amount of which is increasing day by day due to the plastics widely used all over the world. Low density polyethylene (LDPE) packaging waste was selected as plastic waste and graphene nanolevha synthesis was carried out by two-stage pyrolysis method. Waste LDPE packages were mixed with different catalysts and subjected to two-stage pyrolysis at 450, 800 and 900 °C under nitrogen atmosphere at heating rates of 5°C/min and 10°C/min, respectively. Following preliminary investigations, graphene nanosheets were obtained under the catalysis of bentonite nanoclay, zinc oxide, and aluminum oxide, with heating rates of 5°C/min and 10°C/min at 450°C and 800°C, respectively. After purification of the obtained graphene nanosheets, their characterization and potential usage areas were determined through FT-IR, XRD, Raman, TEM, TGA, and DSC analyses.