7.sınıf öğrencilerinin geometri öğrenme alanındaki ispat becerilerinin incelenmesi ve ispat ders planı uygulamaları
Investigating proving skills of 7th grade students in geometry content strandand proof lesson plan implementations
  1. Tez No: 847596
  2. Yazar: EMRE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ZEYBEK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Matematiğin doğal bir bileşeni olan ispat; matematiğin öğrenciler tarafından anlaşılmasında, üst düzey becerilerin kazanılmasında ve matematiksel iletişimin gelişiminde önemli rolleri olan bir araçtır. Bu özellikleri bakımından düşünüldüğünde ispat, matematik sınıflarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu çalışma ile 7.sınıf öğrencilerinin geometri öğrenme alanına ait ispat becerilerinin incelenmesi ve ispat ders planı uygulamalarının öğrencilerin ispat becerilerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 7.Sınıf ders kitabının geometri öğrenme alanına ait bölümü ispat etkinlikleri bakımından incelenmiş ve bu etkinlikler temel alınarak çalışmada uygulanacak ders planları hazırlanmıştır. Öğrencilerin hali hazırdaki ispat becerilerini ortaya çıkarmak için İspat Beceri Testi-1 (İBT-1) uygulanmıştır. 15 saatlik ispat içerikli ders planları uygulamasının ardından öğrencilere İspat Beceri Testi-2 (İBT-2) uygulanarak ders planı uygulamalarının öğrencilerin ispat becerilerine etkileri incelenmiştir. Akademik başarı durumlarına göre belirlenen altı öğrenci ile hem uygulama öncesi hem de uygulama sonrası ispat beceri testlerine verdikleri yanıtlar için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, 7.sınıf ders kitabının geometri öğrenme alanında yer alan etkinliklerin sadece %5'lik kısmının ispat yapma kategorisinde yer aldığını göstermiştir. Bu sonuç öğrencilerin muhakeme ve ispat becerilerini geliştirebilmeleri için yeterli görülmemektedir. Çalışmanın İBT-1 sonuçlarına göre; öğrencilerin uygulama öncesi sundukları argümanların 7'sinin dışsal, 7'sinin deneysel ispat şemasında olduğu görülürken sadece 1 argümanın analitik ispat şemasında olduğu belirlenmiştir. Uygulama sonrası yapılan İBT-2 sonuçlarına göre; dışsal 4, deneysel 9 ve analitik ispat şemasına ait 19 öğrenci argümanı görülmüştür. Bu durum öğrencilerin ispat ile zenginleştirilmiş ders planı uygulamaları ile ispat becerilerinin geliştiğini göstermektedir. Aynı zamanda öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere göre uygulamaya katılan öğrencilerin %75'i ispata yönelik olumlu tutum içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
As a natural component of mathematics, proof is an essential tool tounder stand mathematics, to develop higher-order thinking skills and to improve mathematical communication. The importance of proof in mathematics education has been highlighted by research and educational reforms in recent years. This study aims to examine proving abilities of 7th grade students in the field of geometry. It also aims to determine the effects of proof lesson plan implementations on students' proving skills. To do so, the parts that belongs to geometry content strand of a 7th grade text book were examined in terms of proving activities and the lesson plans were prepared based on the proving activities in the text book. Proof Skill Test-1 (PST-1) was administered to investigate students' proving skills. After the implementation of 15-hour lesson plans, the effects of the lessons on the students' proving skills were analyzed by administering Proof Skill Test-2 (PST-2). The participants of this study consisted of 14 students who attend at a public middle school. Semi-structured inter views were conducted with 6 students who were chosen according to the results of the Proof Skill Tests both before and after the lesson plan implementations. The findings of this study show that only %5 of the activities in the 7th grade text book were coded as proving activities. This result is not considered sufficient for students to develop their reasoning and proving skills. According to the PST-1 results of the study; It was determined that 7 of the arguments constructed by the students before the lesson plan implementations were coded as external, 7 of them were coded as empiricale, while only 1 argument was coded analytical argument. According to the PST-2 results after the implementation; 4 arguments were coded as external, 9 as empirical and 19 arguments were coded as analytical arguments. These results show that students improve their proving skills by the lesson plans enriched with proving activities. At the same time, according to the semi-structured inter views conducted with the students, %75 of the students who participated in the lesson plan implementations have a positive attitude towards proof.