Çekişmeli üretici ağ tabanlı veri artırımı ile derin öğrenme tabanlı tıbbi teşhis
Deep learning based medical diagnostics with generative adversarial network based data augmentation
  1. Tez No: 847615
  2. Yazar: AHMET EZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ONAN, DOÇ. DR. VAHİDE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde kullanım alanı oldukça artmaya başlayan derin öğrenme temelli sınıflandırma ve segmentasyon modelleri, Covid-19 salgının ardından tıbbi alanda da yoğunluğunu artırmış olup, çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Temelinde makine öğrenimi ve derin öğrenme algoritmaları kullanan bu modeller özellikle görsel veri sınıflandırma alanında kullanılmaktadırlar. Bu amaçla eğitilen modellerin başarısı büyük ölçüde veri setinin niteliğine ve niceliğine bağlıdır. Tıbbi alanda veri setinin temini ve kullanımı, hasta gizliliğinin korunumu ve kişisel verilerin izinsiz kullanılamaması gibi kısıtlardan dolayı oldukça zordur. Bu zorluk, sentetik veri üretimi üzerine yapılan çalışmaları hızlandırmış ve çekişmeli üretici ağ (GAN) tabanlı mimarilerin gelişmesini sağlamıştır. Bu çalışmada çeşitli senaryolar ve veri setleri üzerinde GAN mimarileri ve klasik veri artırım yöntemleri ile veri artırımı ve sınıf dengesizliği problemi çözülerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent times, deep learning-based classification and segmentation models, whose usage has been increasing significantly, have also gained prominence in the medical field following the Covid-19 pandemic. These models are actively employed in the detection of various diseases, relying on machine learning and deep learning algorithms at their core. Particularly, they find application in the realm of visual data classification. The success of models trained for this purpose is largely dependent on the quality and quantity of the dataset. Acquiring and utilizing medical data poses significant challenges due to constraints such as the preservation of patient privacy and prevention of unauthorized use of personal data. The difficulty in handling medical data has accelerated research efforts in synthetic data generation, leading to the development of Generative Adversarial Network (GAN)-based architectures. This study investigates and compares GAN architectures and traditional data augmentation methods on various scenarios and datasets. The focus is on data augmentation and addressing the issue of class imbalance, aiming to provide insights into their effectiveness.