Çukurova koşullarında farklı çeşit ve ekim zamanlarının Aynısafa (Calendula officinalis L.) çiçek ve tohumlarının verim ve kalitesine etkisi
Çukurova koşullarinda farkli çeşit ve ekim zamanlarinin Aynisafa (Calendula officinalis L.) çiçek ve tohumlarinin verim ve kalitesine etkisi
  1. Tez No: 847616
  2. Yazar: SELİN GEDİK KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma 2020-2021 yetiştirme sezonlarında Çukurova koşullarında farklı çeşit (Pot Marigold ve Orange King) ve ekim zamanlarının (15 Mart, 1 Nisan ve 15 Nisan) Aynısafa (Calendula officinalis) bitkisinin çiçek ve tohumlarının verim ve kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre en yüksek bitki boyu (40.43 cm, 15 Mart 2021 ekimi), bitki başına çiçek sayısı (185.70 adet/bitki, 15 Mart 2020 ekimi), bitki başına kuru çiçek ağırlığı (45.10 g/bitki, 15 Mart 2021 ekimi) ve kuru çiçek verimi (360.63 kg/da, 15 Mart 2021 ekimi), Pot Marigold çeşidinden ele edilmiş olup, en yüksek dal sayısı (6.00 adet/bitki, 1 Nisan 2020 ve 2021 ekimleri) bitki başına taze çiçek ağırlığı (163.60 g/bitki, 15 Mart 2020 ekimi), taze çiçek verimi (1308.67 kg/da, 15 Mart 2020 ekimi) ve çiçek uçucu yağı (%0.05, 15 Mart 2021 ekimi) Orange King çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi pürüzsüz balon biçimli tohumdan (35.6 kg/da), en yüksek tohum sabit yağı yine pürüzsüz balon biçimli tohumdan (% 15.39), elde edilmiştir. Çiçek uçucu yağında ana bileşen α-cadinol, tohum yağında ise Kalendik asit (olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different varieties (Pot Marigold and Orange King) and planting times (March 15, April 1 and April 15) on the yield and quality of flowers and seeds of Calendula (Calendula officinalis) plant in the 2020-2021 growing seasons in Çukurova conditions. The experiment was set up in a split plot randomized complete block design with 3 replications. According to the data, the highest plant height (40.43 cm, March 15, 2021), number of flowers per plant (185.70 pieces/plant, March 15, 2020), dry flower weight per plant (45.10 g/plant, March 15, 2021), dry flower yield (360.63 kg/ha, March 15, 2021) was obtained from Pot Marigold variety, the highest number of branches (6.00 units/plant, April 1, 2020 and 2021), fresh flower weight per plant (163.60 g/plant, March 15,2020), fresh flower yield (1308.67 kg/da, March 15, 2020), flower essential oil (0.05 %, 15 March 2021) was obtained from Orange King variety. Highest seed yield 35.6 kg/da from balloon smooth shaped, highest seed fixed oil 15.39 % from balloon smooth shaped, was obtained. The maincomponent in flower essential oil was α-cadinol and in seed oil it as identified as calendic acid (α+β).