Çocuk hastanesinde çalışan hemşirelerin hasta güvenliğine yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge level of nurses working in a children's hospital regarding patient safety
- Tez No: 847679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çocuk hastalarda hasta güvenliğinin sağlanması için, çocuk hastalarla çalışan hemşirelerin hasta güvenliğine yönelik bilgi düzeylerinin yeterli olması ve hasta güvenliğine yönelik prosedürlerin eksiksiz olarak uygulanması gerekmektedir. Bu araştırma çocuk hemşirelerinin hasta güvenliğine yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma 01.08.2022-01.08.2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi MH4 Çocuk Hastanesi klinik/polikliniklerinde yürütülmüştür. Çalışma bu hastanede görev yapmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 265 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu'' ve ”Hasta Güvenliği Veri Toplama Formu'' kullanılarak online olarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS V23 programından yararlanılmıştır. Çalışma için etik kurul izni ve diğer gerekli izinler alınmıştır. Çocuk hemşirelerinin hasta güvenliğine yönelik uygulamalarda; hasta kimlik bilgilerinin doğrulanması, hasta teslimleri sırasında oluşan hataların önlenmesi, düşmelerin önlenmesi, ilaç hatalarının önlenmesi, sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesi, hasta transferinde oluşan hataların önlenmesi, tıbbi cihazların kullanımından kaynaklı hataların önlenmesine yönelik bilgi düzeylerinin yeterli olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin hasta güvenliğine yönelik eğitim alma, hasta güvenliği faaliyetlerine katılma, otomatik ilaç dağıtım sistemlerini bilme ve hasta güvenliğine yönelik yapılan hatayı bildirme oranı istenilen düzeyde değildir. Çocuk hastalarda hasta güvenliğine yönelik hataların azaltılması veya ortadan kaldırılması için hemşirelere hasta güvenliğine yönelik düzenli eğitimler verilmesi, bilgilerin gelişen teknoloji doğrultusunda güncellenmesi, kurs, kongre, sempozyum gibi etkinliklere katılması için desteklenmesi ve hata raporlama sistemlerinin oluşturulması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
To ensure patient safety in pediatric patients; Nurses working with pediatric patients must have sufficient knowledge of patient safety and fully implement patient safety procedures. This research was conducted to determine the knowledge levels of pediatric nurses regarding patient safety. This descriptive study was conducted between 01.08.2022 and 01.08.2023 in the clinics/polyclinics of Ankara Bilkent City Hospital MH4 Children's Hospital. The study was completed with 265 nurses working in this hospital and who agreed to participate in the research. Data was collected online using the“Introductory Information Form”and“Patient Safety Data Collection Form”. IBM SPSS V23 program was used to evaluate the data. Ethics committee approval and other necessary permissions were obtained for the study. Pediatric nurses' practices regarding patient safety; It has been determined that the level of knowledge is sufficient for verifying patient identity information, preventing errors during patient handovers, preventing falls, preventing medication errors, preventing healthcare-related infections, preventing errors in patient transfer, and preventing errors caused by the use of medical devices. The rate of nurses receiving training on patient safety, participating in patient safety activities, knowing automatic drug delivery systems and reporting errors made regarding patient safety are not at the desired level. In order to reduce or eliminate errors regarding patient safety in pediatric patients, it is important to provide regular training to nurses regarding patient safety, to update information in line with developing technology, to support them to participate in events such as courses, congresses and symposiums, and to create error reporting systems.