-الاتجاهات المدرسية في النحو العربي -دراسة في البنى والأصول
Arap dil bilgisinde ekollerusul ve kuralları üzerinde çalışma
- Tez No: 847684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED ALADWANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu araştırmada Arapça gramer konusunda Mezheplerin usulleri ve kuralları incelenerek Nahiv ilminde olan mezhepsel farklılıklar ele alınmaktadır. Bahsin konusunu, önemini, seçilme sebeplerini ve takip edilen metodu kapsayan bir önsöz ile başlayan bu araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, yaygın kanaate göre Arap dili ekollerinden bahsetmektedir. Söz konusu ekollerin metodları, gramer usülleri ve ihtilaf ettikleri meselelerin mahiyetini açıkladıktan sonra söz konusu ekollerin nahiv usüllerinin aynı olup tartışılan meselelerin fürû'de olduğu dolayısıyla ekol denecek bir düzeyde olmadıkları ortaya çıkmıştır. İkinci bölüm ise yeni ve çağdaş bir sınıflandırmayla nahiv ekollerini üç okula ayıran bir taksimatı içermektedir. Arap dilinde ölçü olarak cümle yapısını merkeze alan Birinci ekol (Yapısal Ekol), ölçü olarak cümlenin fonksiyonunu merkeze alan ikinci ekol (Fonksiyonel okul), Fonksiyon ile yapıyı birleştirmeye çalışan üçüncü ekol (Fonksiyonel yapı okulu). Bu araştırma, Nahiv ilminin gayesinin amaçsız yapısal inceleme yapmak olmadığını bilâkis Arapça cümlenin yapısından yola çıkarak fonksiyonel anlama ulaşmak şeklinde olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonunda ise elde edilen sonuca ulaşırken yararlandığımız kaynaklar zikredilmektedir
Özet (Çeviri)
The research deals with the topic of scholastic trends in Arabic syntax by studying their structures and fundamentals. The paper starts with an introduction that includes the subject of the research and its significance, grounds and plan. The research is based on two main parts. The first part deals with Arabic scholastic trends in common perception. After reviewing the methodologies of these trends, studying their syntactical fundamentals, and discussing the core of their disagreements over syntactical issues; it has been found that they agree on the principles of syntax and that their differences are demonstrated in the branches of syntax, which does not make them schools of syntax. The second part deals with a new conception of Arabic scholastic trends. It suggests dividing the schools of syntax into three schools. The first is the structural school which applied the standard of Arabic language construction structure. The second is the functional school which applied the standard of Arabic language construction function. The third is the functional-structural school which tried to reconcile structure with function. Afterwards, the conclusion shows the research results, and it is summarized by the idea that the purpose of syntax is to study the structure of Arabic constructions in order to reach their functional meaning and not to be preoccupied with studying their mere structure pointlessly. The research ends with a bibliography of the reference books and materials used to collect data with respect to research findings.