Florlu salisilaldiminlerin antiproliferatif, sitotoksik ve antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması
Investigation of the antiproliferative, cytotoxic and antimicrobial properties of fluorinated salicyladimines
- Tez No: 847683
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Antikanser ve antimikrobiyal ilaçlara karşı gelişen çoklu ilaç direnci global bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Çalışmada on adet florlu schiff bazının antiproliferatif, sitotoksik ve antimikrobiyal özellikleri araştırıldı. Antikanser çalışmalarda Doksorubisin (DOX), antimikrobiyal çalışmalarda ise Gentamisin (GEN) ve Siproflaksasin (SİP) pozitif kontrol olarak kullanıldı. Bileşiklerin, akciğer adenokarsinom hücre hattı (A549) üzerindeki sitotoksik etkileri ile E. coli, S. aureus ve P. aureginosa üzerine olan antimikrobiyal etkileri; 3-(4,5-dimethyl-thiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) analizi ile test edildi. Antiproliferatif etkileri, 5 (6) -karboksifluoresan süksinimidil ester (CFSE) boyama yöntemi ile test edildi. Apoptoz indükleme kapasiteleri, mitokondriyal membran potansiyelini inhibe edici etkileri (MMPI) Rodamin 123 ve aktif kaspaz-3 analizi ile test edildi. CFSE, Rodamin 123 analizinde flow sitometrik ölçümlerden yararlanıldı. Aktif-kaspaz-3 ekspresyonu analizinde flow sitometrik ölçümler ve immünfloresan yöntemi kullanıldı. Bileşiklerin A549 hücrelerinde neden olduğu histopatolojik değişiklikler Hematoksilen & Eozin, Giemsa ve Papanicolaou (PAP) protokolleri ile araştırıldı. Bileşik 7 (F2,4,5 SAL: trifluorophenyl) imino) methyl) phenol) pozitif kontrol olarak kullanılan DOX'dan daha güçlü sitotoksik etki sergilediği (DOX IC50: 1.9 µM; Bileşik 7 IC50: 1.4 µM) saptandı. Bileşiklerin antiproliferatif, mitokondrial membrane potansiyelini inhibe etme ve aktif kaspaz-3 ekspresyonuna neden oldukları belirlendi. Histopatolojik incelemelerde hayalet hücre, DNA fragmantasyonu, apopototik cisimcikler gibi değişikliklerin görülmesi apoptozun hücre ölümünde etkili olduğunu destekleyen bulgular olarak değerlendirildi. Bileşiklerin GEN ve SİP'e göre daha düşük düzeyde antimikrobiyal etki sergiledikleri ve en güçlü antimikrobiyal etki S. aureus üzerinde Bileşik 9 (F4SAL, 2, 3, 5 ve 6 tetrafluorophenyl) imino) methyl) phenol) MİK50: 18,6 µM) ile elde edilmiştir. DOX'dan daha güçlü sitotoksik etki sergileyen Bileşik 7, in vivo çalışmalar için alternatif kemoterapötik ajan adayı olma kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multidrug resistance to anticancer and antimicrobial drugs has become a global health problem. The antiproliferative, cytotoxic and antimicrobial properties of ten fluorinated Schiff bases were investigated. Doxorubicin (DOX) was used as a positive control in anticancer studies and Gentamicin (GEN) and Ciprofloxacin (CIP) were used positive controls in antimicrobial studies. The cytotoxic effects of compounds on lung adenocarcinoma cell line (A549) and their antimicrobial effects on E. coli, S. aureus, and P. aureginosa were tested b3-(4,5-dimethyl-thiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay. Antiproliferative effects were tested by 5(6)-carboxyfluorescein succinimidyl ester (CFSE) staining method. Apoptosis-inducing abilities were tested by Rhodamine 123 (Rod-123)staining and active caspase-3 assay for mitochondrial membrane potential inhibitory effects. Flow cytometric measurements were used in the analysis of CFSE, Rod-123. Flow cytometric measurements and immunofluorescence method were used in the analysis of active-caspase-3 expression. Histopathological changes induced by the compounds in A549 cells were investigated by Hematoxylin & Eosin, Giemsa and Papanicolaou (PAP) protocols. Compound 7 (F2,4,5 SAL: trifluorophenyl) imino) methyl) phenol) exhibited a stronger cytotoxic effect than DOX used as positive control (DOX IC 50: 1.9 µM; Compound 7 IC50: 1.4 µM). The compounds were found to be antiproliferative, inhibit mitochondrial membrane potential and cause the release of active caspase-3. In histopathological examinations, changes such as ghost cells, DNA fragmentation, apoptotic bodies were observed, which supported that apoptosis was effective in cell death. The compounds exhibited lower levels of antimicrobial activity than GEN and CIP and the strongest antimicrobial effect was obtained with Compound 9 (F4 SAL, 2, 3, 5 ve 6tetrafluorophenyl) imino) methyl) phenol MIC50: 18.6 µM) on S. aureus Compound 7, which exhibited a more potent cytotoxic effect than DOX, was found to have the capacity to be an alternative chemotherapeutic agent candidate for in vivo studies