Okul yöneticilerinin okul sporlarına yönelik görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the opinions of school administirators on school sports in terms of various variables
  1. Tez No: 847939
  2. Yazar: HARUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖZBAY, DOÇ. DR. MURAT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırma, okul yöneticilerinin okul sporlarına ilişkin tutumlarını belirlemeyi ve bu alandaki rollerinin önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın diğer bir amacı, okul yöneticilerinin bu görüşlerinin cinsiyet, yaş, kıdem yılı, görev yaptığı yerleşim yeri, okul türü ve okul kademesine göre farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır. Yöntem: Araştırmanın evreni, ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan idarecilerden oluşmaktadır. Örneklem, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Erzurum'daki ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 217 erkek ve 54 kadın olmak üzere toplam 271 idareciden oluşmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak amaçsal örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme tipi kullanılmıştır. Veriler, Google Formlar aracılığıyla internet üzerinden toplanmış ve SPSS v26.0 istatistik programı kullanılarak parametrik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to assess school administrators' attitudes towards school sports and highlight the significance of their roles in this field. Additionally, it seeks to determine if these attitudes vary based on gender, age, years of service, location of their workplace, and the type and educational level of the school. Method: The study's population consists of administrators from primary and secondary educational institutions. The sample includes 271 administrators (217 men and 54 women) working in Erzurum's primary and secondary educational institutions during the 2022-2023 academic year. The data collection method employed was purposive sampling. Data were gathered through Google Forms and analyzed using parametric tests in SPSS v26.0.