93 Harbi sonrası göçe zorlanan Dobruca Müslümanlarının emlakı meselesi
The real estate issue of Dobruca Muslims forced to migrate after the Ottoman-Russian War of 1877-1878
- Tez No: 847938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ERSOY HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
1877-1878 Osmanlı – Rus Savaşı'nın ( 93 Harbi ) ardından imzalanan Berlin Antlaşması ile beraber Romanya bağımsızlığını kazanmış ve asırlardır Osmanlı toprağı Dobruca bölgesinin merkezi Köstence şehri olan kuzey kısmı bu yeni devlete bırakılmıştır. Büyük bir Müslüman-Türk nüfusa ev sahipliği yapan bu bölgenin kaybının ardından, mevcut durumdan hoşnut olmayan ve Romanya'nın ulusalcı politikaları ile ezilen çok sayıda insan başta Anadolu olmak üzere Osmanlı topraklarına göç etmişlerdir. Göç hareketi durulduktan, insanlar yeni yerlerine yerleştikten sonra, geride bıraktıkları ev ve arazilerine tekrar sahip olmak, en azından değerine satıp nakit elde etmek istemişlerdir. Bazıları da tekrar evlerine geri dönmek, eski hayatlarını devam ettirmek istemişlerdir. Bu da Dobruca muhacirlerinin geride bıraktıkları emlak meselesini gündeme taşımıştır. Bu çalışmada, Romanya Devleti'nin milliyetçi ve ulus inşa politikalarının nasıl bu Türk-Müslüman emlakını hedef aldığını, Dobrucalı göçmenlerin geride bıraktıkları ev ve arazi için başvurdukları gerek kişisel gerek devletlerarası girişimlerin geldiği boyutları, karşılarına çıkan engelleri ve bu emlakın miktarını ve mahalini hem literatüre hem de Osmanlı arşiv kaynaklarına başvurarak gözler önüne sermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
After the Ottoman-Russian War of 1877-1878 (the Russo-Turkish War), Romania gained its independence with the signing of the Berlin Treaty. The northern part of the Dobruca region, which had been Ottoman land for centuries with its center in the city of Constanța, was ceded to this new state. Following the loss of this region, which hosted a large Muslim-Turkish population, many dissatisfied individuals, oppressed by Romania's nationalist policies, migrated to Ottoman lands, especially Anatolia. After the migration movement subsided and people settled in their new locations, many sought to regain ownership of the homes and lands they left behind or, at the very least, sell them to obtain cash. Some wanted to return to their homes, wanting to continue their old lives. This brought the issue of the real estate left behind by the Dobruca migrants to the forefront. In this study, we attempted to reveal how the nationalist and nation-building policies of the Romanian state targeted this Turkish-Muslim property, the dimensions of both personal and international initiatives pursued by Dobruca immigrants for the homes and land they left behind, the obstacles they faced, and the quantity and location of this property. We did this by referring to both the literature and Ottoman archival sources.