Çeşitli kaynaklardan elde edilen mikroorganizmaların bitki büyümesini teşvik edici özelliklerinin araştırılması
Investigation of plant growth promoting properties of microorganisms obtained from various sources
- Tez No: 847985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, çeşitli çevresel kaynaklardan bakteri izolasyonları yapılarak, bitki büyümesini teşvik edici özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen izolatlar azot fiksasyonu, fosfat çözündürme yeteneği, indol 3 asetik asit (IAA), 5-Aminolevulinik asit (ALA), siderofor, hidrojen siyanür (HCN), ekzopolisakkarit (EPS) üretimi ile, 1-Aminosiklopropan-1-Karboksilik Asit (ACC) deaminaz, kitinaz, proteaz, selülaz enzim üretimleri açısından test edilmiştir. Her bir test sonuçlarına göre en yüksek değer gösteren izolatlar seçilerek 16S rRNA dizi analizleri yapılmıştır. Buna göre izolatlar sırasıyla; PB4 Stenotrophomonas rhizophila, PB25 Stenotrophomonas maltophilia, PB41 Serratia liquefaciens, PB47 Bacillus pumilus, PB71 Enterobacter sp., PB72 Enterobacter ludwigii, PB77 Raoultella sp., PB136 Bacillus cereus, PB89, PB90, PB122 ve PB182 Pseudomonas sp., PB146, PB148 ve PB149 ise Citrobacter freundii olarak tanılanmıştır. Azot fiksasyonunda PB149 izolatı 13,82 mg/L olarak en iyi sonucu vermiştir. IAA üretiminde 44,37 μg/mL ile en iyi PB25 izolatı olmuştur. Zon çapına bağlı aktivite ölçümlerinde ise; fosfat çözündürme, kitinaz, proteaz, selülaz, ALA, ACC-deaminaz, siderofor, HCN ve EPS üretimlerinde en iyi izolatlar sırasıyla ; PB148, PB136, PB4, PB122, PB90, PB47, PB4, PB136, PB89, PB90, ve PB77 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, PB25, PB41, PB72, PB89, PB90, PB122, PB136 ve PB182 izolatları araştırmamızda kullanılan bitki patojeni olan Phytophthora infestans, Botrytis cinerea ve Monilinia laxa türlerine karşı antagonistik etki göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Bitki büyümesini teşvik eden bakteriler, Azot sabitlenmesi, Fosfat çözündürme, Fitohormon, Antagonizm
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to determine the plant growth-promoting properties of isolated bacteria from various environmental sources. The obtained isolates were tested for nitrogen fixation, phosphate solubilization, production of indole-3-acetic acid (IAA), 5-Aminolevulinic acid (ALA), siderophore, hydrogen cyanide (HCN), exopolysaccharide (EPS), 1-Aminocyclopropane-1-Carboxylic Acid (ACC) deaminase, chitinase, protease and cellulase. According to the results of each test, the isolates showing the highest values were selected, and 16S rRNA sequence analyses were performed. According to this, the isolates were PB4 Stenotrophomonas rhizophila, PB25 Stenotrophomonas maltophilia, PB41 Serratia liquefaciens, PB47 Bacillus pumilus, PB71 Enterobacter sp, PB72 Enterobacter ludwigii, PB77 Raoultella sp., PB136 Bacillus cereus, PB89, PB90, PB122 and PB182 Pseudomonas sp., PB146, PB148 and PB149 Citrobacter freundii. PB149 isolate gave the best result in nitrogen fixation at 13.82 mg/L. PB25 was the best isolate in IAA production by 44.37 μg/mL. Activity measurements based on zone diameter, best isolates in phosphate solubilization, chitinase, protease, cellulase, ALA, ACC-deaminase, siderophore, HCN, and EPS production were determined as PB148, PB136, PB4, PB122, PB90, PB47, PB4, PB136, PB89, PB90, and PB77. In addition, PB25, PB41, PB72, PB89, PB90, PB122, PB136, and PB182 isolates showed antagonistic effects against Phytophthora infestans, Botrytis cinerea, and Monilinia laxa species which are the plant pathogens. KEYWORDS : Plant growth promoting bacteria, Nitrogen fixation, Phosphate solubilization, Phytohormone, Antagonism