Kars Kağızman Kötek köyü ve Erzurum Pasinlerdeki termal su kaynaklarındaki bakteri çeşitliliğinin tanımlanması, karakterizasyonu ve çeşitli hidrolaz enzimleri üretebilme potansiyellerinin belirlenmesi
Identification, characterization, and determination of the potential to produce various hydrolytic enzymes of bacterial diversity in the hot spring sources of Kötek village in Kars Kağızman and Pasinler in Erzurum
  1. Tez No: 807789
  2. Yazar: MUHAMMED MEHDİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ULUÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Enzimler geliştirilebilir ve büyüyen pazarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Günümüzde endüstriyel olarak kullanılan enzimler için en önemli konu enzimin üretim maliyetini ve buna bağlı olarak prosese giriş maliyetini düşürmektir. Mikroorganizmalar, bitki ve hayvanlara kıyasla en potansiyel enzim kaynağıdır. Mikroorganizmaların kullanımı, hızlı büyümeleri nedeniyle en avantajlı yoldur. Ticari alanda ihtiyaca erken cevap verme isteği, bilim insanlarını mikrobiyal yapısı henüz belirlenemeyen jeotermal kaynaklardan mikroorganizmaların izolasyonu ve tayini araştırmalarına yöneltmiştir. Yüksek sıcaklıklarda ve benzersiz makromoleküler özelliklerde büyümenin bir sonucu olarak, termofiller, düşük büyüme oranlarına rağmen daha büyük son ürünler üreten yüksek metabolik hızlar sergilerler. Bazı çalışmalarda yüksek sıcaklığa adaptif enzimlerin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca enzim prosesleri için uygun olan 25-40 oC sıcaklık birçok klasik kimyasal proses için standart hale gelmiştir. Bu çalışmada Kars ve Erzurum illerinde bulunan sıcak su kaynaklarından farklı zamanlarda ( kış ve yaz ) alınan su ve çamur örneklerinden termofilik bakteri izolasyonları yapılmıştır. İzole edilen bakterilerin biyokimyasal, morfolojik testleri ve moleküler yöntemlerle (16S rRNA dizi analizleri) tanılanmıştır ve hidrolaz enzim aktivitesi bakımından değerlendirilmiştir Filogenetik analiz sonuçları GenBank'tan elde edilen verilerle değerlendirilerek türler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Bu analizler sonucunda 19 farklı tür mikroorganizma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulaEnzymes can be developed and have a wide range of applications in the expanding market. Currently, the primary focus regarding industrially used enzymes is to reduce production costs and, consequently, the overall process cost. Compared to plants and animals, microorganisms represent the most promising source of enzymes due to their rapid growth. Utilizing microorganisms is advantageous in achieving timely responses to commercial needs. Therefore, scientists have been investigating the isolation and identification of microorganisms from geothermal sources, where the microbial structure remains to be fully understood. Thermophiles, owing to their growth at high temperatures and unique macromolecular properties, exhibit high metabolic rates and can produce larger end products despite their slower growth rates. Some studies necessitate the use of thermophilic enzymes that are adapted to high temperatures. Furthermore, the temperature range of 25-40 °C has become the standard for many classical chemical processes involving enzyme activity. In this study, thermophilic bacteria were obtained from water and mud samples collected from hot springs in Kars and Erzurum provinces at different times (winter and summer seasons). The isolated bacteria were identified through biochemical and morphological tests, as well as molecular methods such as 16S rRNA sequence analysis. Additionally, the hydrolase enzyme activity of these bacteria was evaluated. The phylogenetic analysis results were compared with data from GenBank to determine the relationships between species. Overall, 19 different types of thermophilic microorganisms were obtained as a result of these analyses.caktır