Kişilerarası iletişim çatışmalarının kültürel farklılıklar açısından incelenmesi
An analysis in terms of cultural diversity of interpersonal communication conflicts
- Tez No: 848024
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEMEL EĞİNLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ülkemizdeki öğrencilerin akranlarıyla yaşadıkları çatışmaları konu alan araştırmalar, genelde bölgesel ve kültürel farklılıkları içermediği tespit edilmiştir. Bu eksikliği gidermek amacıyla yapılan araştırma, farklı toplumsal ve kültürel yapıya sahip öğrenciler arasındaki kişilerarası çatışmaları ve çatışma yönetim stratejilerini derinlemesine incelemiştir. Araştırma İzmir ve Şanlıurfa'daki belirlenen okullarda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel bölümü, belirlenen okullardaki öğrencilere veli izni alınarak uygulanan anketlerle yürütülmüştür. Toplam öğrenci sayısı 1909'dur ve araştırma evrenden yeterli sayıda örneklem almak amacıyla 322-350 kişilik bir örnekleme ulaşmayı hedeflemiştir. Anket çalışması, öğrencilerin kişilerarası çatışma algılarını belirlemek adına açık ve kapalı uçlu sorular içermektedir. Ayrıca, çatışma türlerini yansıtan senaryolarla öğrencilerin çatışma yönetim stratejileri belirlenmeye çalışılmıştır. Veriler, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama hesaplamalarıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın diğer bir boyutu, yarı yapılandırılmış görüşmelerle yürütülmüştür. Bu görüşmeler, öğretmenlerle ve öğrencilerle ayrı ayrı yapılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmeler, önceden belirlenen öğrenci gruplarıyla kartopu örneklem yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ancak, araştırmanın doküman inceleme aşaması, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ihlali riski nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmamıştır. Bu araştırma öğrenciler arasındaki çatışmaların kültürel bağlamını anlamaya yönelik kapsamlı bir incelemedir. Yapılan ankete dayalı nicel verilerle birlikte, yarı yapılandırılmış görüşmelerin derinlik kazandırdığı, öğrenci ve öğretmenlerin bakış açılarını daha iyi anlama fırsatı sağladığı görülmektedir. Ancak, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygunluk konusundaki zorluklar, araştırmanın sınırlılıklarını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Research examining conflicts among students in our country often lacks coverage of regional and cultural variations. In addressing this gap, the study delves deeply into interpersonal conflicts and conflict management strategies among students believed to have different social and cultural backgrounds. The research is conducted in specific schools in Izmir and Sanliurfa. The quantitative aspect of the study involves surveys administered to students in designated schools with parental consent. The total number of students is 1909, aiming to reach a sample size of 322-350 for adequate representation. The survey includes open and closed-ended questions to determine students' perceptions of interpersonal conflicts. Additionally, scenarios reflecting conflict types are provided, aiming to identify students' conflict management strategies. Data will be analyzed using percentage, frequency, and arithmetic mean calculations. Another dimension of the research is conducted through semi-structured interviews with teachers and students separately. Student interviews are conducted with predetermined groups, using the snowball method. However, the document review phase of the research was not approved by the Ministry of National Education due to the risk of violating the Personal Data Protection Law. In conclusion, this research makes a comprehensive effort to understand the cultural context of conflicts among students. The combination of quantitative data from the survey and the depth provided by semi-structured interviews offers a more nuanced understanding of the perspectives of students and teachers. However, challenges in compliance with the Personal Data Protection Law highlight the limitations of the research.