Türkiye'de dış duvar malzemesinin üretim ve uygulamalarının değerlendirilmesi ve öneriler
Evaluation of production and application of brick in Turkey
  1. Tez No: 84812
  2. Yazar: SERHAT TOPRAKKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ, PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜNER, DOÇ. DR. GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
VII ÖZET Tarih öncesinden günümüze değin, insanın en büyük gereksinimlerinden birisi korunma ve barınma olmuştur. İlk çağlarda mağaralarda başlayan yaşam, gereksinimlerin artması ve teknolojik gelişmelere paralel olarak günümüzde çağdaş sistemlerle yapılmış çok katlı yapılarda devam etmektedir. Tarihsel süreç içerisinde insanlar, çeşitli ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde inşa ettik leri yapıları yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkilerden korumak amacıyla çeşitli malzeme ler kullanmışlardır. Özellikle toprağı pişirmeyi öğrendikten sonra üretmiş olduğu tuğla yapı malzemesinin kullanımı günümüze kadar uzanmıştır ve önemini korumaktadır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak, fabrikalarda çeşitliliği arttırılarak üretilen tuğla, bugün en çok kullanılan yapı malzemelerinden biridir.“ Türkiye'de Tuğla Dış Duvar Malzemesinin Üretim ve Uygulamalarının Değerlendiril mesi ve Öneriler ”başlıklı bu çalışma dokuz ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde; konu ile ilgili genel bilgiler verilerek geçmişten günümüze tuğlanın tarihçesi ve gelişim süreci anlatılmaktadır. Daha sonra, tuğlanın hammaddesi olan kil hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Kilin iç yapısı, fiziksel özellikleri (plastisite, rötre, kohezyon, tiksotropi ve renk) ile ilgili açıklamalardan sonra tuğla üretimindeki temel prensipler belirtilmiştir. Bu bölümde; çamurun hazırlanması, şekillendirme, kurutma ve pişirme aşamaları detaylı olarak incelenmiştir. Tuğlanın malzeme olarak ve üretim aşamaları ile tanıtılmasından sonra, tuğla duvar uygulamalarındaki temel prensipler açıklanmıştır. Bu bölümde duvar çeşitleri; taşıyıcılık, kullanıldığı yer, katmanlaşma, yüzey görünüşü ve örgü çeşitleri açısından sınıflandırılmış ve uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken temel hususlar ana hatları ile belirtilmiştir.VIII Tezde verilen bu temel bilgilerden sonra, üretim ve uygulama aşamalarında yaşanılan problemler İstanbul, Ege ve Trakya Bölgeleri'ndeki fabrikalar gezilerek, üretim tesislerindeki ilgili kişilerle ve“Tuğla ve Kiremit Üreticileri Derneği”yetkilileri ile görüşülerek elde edilen bilgilerle birlikte, derneğin yayını olan“Tuğla ve Kiremit Üreticileri Endüstrisi Dergisi”ve diğer yayınlardaki bilgilerin de derlenmesi ile ortaya konmuştur. Dolayısıyla bu bölüm gözlem, görüşme ve kaynak taraması sonucu ortaya çıkmıştır. Herhangi bir sektörde kalitenin sağlanması üzerindeki etkin güç standardlar ve yönet meliklerdir. Tez çalışmasında tuğla üretimi ile ilgili standardlar incelenmiş ve farklı tuğlaların ortak özelliklerinin değişimi tablolar halinde belirtilmiştir. Tuğla dış duvar sektörü ile ilgili incelemeleri ve tespitlerimizi belirledikten sonra, öneriler aşamasına geçmeden önce bu sektörün yurt dışındaki durumu genel hatları ile incelenmiştir. Ancak tez konusu ile direkt ilgisi olmayan bu bölüm, çalışmanın kapsamını aşın şekilde büyütmemek için özellikle kısa tutulmuştur. Son bölümde ise, tuğla dış duvar malzemesinin ülkemizde üretim ve uygulaması ile ilgili durum ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY One of the basic necessities of life since the prehistoric ages has been to make home for shelter. In the prehistoric ages, human beings used to live in caves; the increase in human demands and the corresponding developments in technology lead human beings to the life in modern multi storey houses built using high technology. In the process of time, people have constructed many buildings and structures to meet their various needs. To protect these buildings from the natural effects like rain, snow, wind etc. they used various building materials. Especially, after learning to bake adobe, they produced an important building material which we now call“brick”. Today in modern factories, various types of bricks are being produced and widely used as building materials. There are nine chapters in this thesis entitled“ Evaluation of Production and Application of Brick in Turkey.”In the first and second chapters, general informations on the subject and the history of brick are given. In the third and following chapters, general information about clay is given as well as the structure and physical properties of clay such as plasticity, shrinkage, cohesion and thixotropy. In addition, preparation steps in the production of brick are studied in detail. Finally, a study of promlems involved in the production and application steps are cited chapter 6 obtained by interviewing manufactures at factories in Istanbul, Ege and Trakya regions and also the authorities at the“Brick and Clay Manufacturers' Society”. This chapter is composed of interviews and scanary of written materials.The principal thing to obtain quality in any sector is standards, specifications and regulations. In this thesis, standards related to brick production are reviewed and the alterations made in the specifications of properties of different brick types are illustrated in tabular form.