Elazığ Keban baraj göleti'nin dış mekan termal konfor üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of Elazığ Keban dam pond on outdoor comfort
- Tez No: 848139
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı; kuruldukları alanın akarsu rejimlerini düzenleyen ve çevrelerindeki tarım alanlarının sulanması için önemli bir kaynak olan barajların göl yüzeyi oluşturması ile beraber kuruldukları alan üzerine iklimsel etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç için Elazığ ilinde bulunan Keban Barajı'nın etkileri incelenerek kurulduğu alan üzerindeki termal konfora etkilerinin belirlenmesi ve sonuçlarının tespiti amaçlanmıştır.Araştırma; Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilerin incelenmesi, fotoğraflama ve bölge halkı ve uzmanlarla görüşmeye dayanmaktadır. Çalışma Elazığ ilinde yürütülmüş olup karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde nicel verilerin incelenmesi ana araştırma yöntemi olup, bölge halkı ve uzmanlarla olan görüşmeler ile nicel verilerden elde edilen sonuçlar pekiştirilmiştir. Nicel verilerin incelenmesi sonucunda alınan 32 yıllık meteorolojik veriler barajın kurulmasından önce, sonra ve son dönemler olmak üzere 3 zaman dilimine ayrılarak, Termal konfor indeksleri doğrultusunda incelenmiştir. Bu tezin kapsamında; Termal konforun incelenmesinde yaygın olarak kullanılan THI (Thermohigrometrik indis) ve PET (Physiologically Equivalent Temperature- Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık İndisi) indisleri tercih edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda Termal konforda değişiklikler olduğu belirlenmiştir. İstasyonlardan alınan verilerin incelenmesi ile birlikte termal konfor değerlerinde THI indeksinde ortalama 1.0°Clik PET indeksinde ise ortalama 2.0°C lik bir artışın olduğu gözlemlenmiştir. Fakat termal konforda meydana gelen değişikliklerde, barajın kurulmasının etkisi olduğu kadar günümüz problemi olan küresel ısınmanın da etkisinin olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine climatic effects of dams, which regulate the river regimes of the area where they are built and are an important source for irrigation of the agricultural areas around them, on the area where they are built with the formation of dam lake. For this purpose, it was aimed to determine the effects of Keban Dam in Elazığ province and to determine the effects on thermal comfort on the area where it was built and to determine the results. The research is based on the examination of data from the General Directorate of Meteorology, photography and interviews with local people and experts. The study was conducted in Elazığ province and mixed research method was used. In this study, analyzing quantitative data was the main research method and the results obtained from quantitative data were reinforced with interviews with local people and experts. As a result of the analysis of quantitative data, 32 years of data were divided into 3 time periods: before the construction of the dam, after the construction of the dam and the most recent periods and analyzed in accordance with the thermal comfort indexes. Within the scope of this thesis; THI (Thermohygrometric index) and PET (Physiologically Equivalent Temperature Index) indices were preferred.As a result of the analyzes, it was determined that there were changes in thermal comfort. With the analysis of the data obtained from the stations, it was observed that there was an approximately 1°C increase in the THI index and an approximately 2.0°C increase in the PET index in thermal comfort values. However, it is thought that global warming, which is today's problem, also has an effect on the changes in thermal comfort, as well as the effect of the establishment of the dam.