Ege bölgesi'nde yetiştirilen bazı kornişon çeşitlerinin hıyarmildiyö etmeni Pseudoperonospora cubensis'e (Berkeley andCurtes) karşı çeşit reaksiyonlarının araştırılması
Investigation of the reaction of varieties of some gherkin cultivars grown in the aegean region against cucumber mildewPseudoperonospora cubensis (Berkeley and Curtes)
  1. Tez No: 848175
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN MUHİTTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hıyar Mildiyösü etmeni Pseudoperonospora cubensis tüm dünyada kabakgillerde yıkıcı etkiye sebep olabilecek enfeksiyonlar yapabilen obligat bir parazittir. Pseudoperonospora cubensis ile mücadelede tüm dünyada çok yoğun bir şekilde fungisit uygulanmaktadır. Bu durum bir yandan üretim maliyetlerini arttırırken bir yandan da hem çevreye zarar vermekte hem de sebep olduğu kalıntılardan dolayı insan sağlığını tehlikeye atmaktadır (Holmes et al., 2004). Bu tehlikelerden dolayı, etmene karşı biyolojik mücadele yöntemleri ve dayanıklı çeşit çalışmaları gibi alternatif mücadele yöntemleri büyük önem arz etmektedir. P.cubensis'in ülkemizde farklı bölgelerde farklı ırklarının olabileceği öngörülmektedir. Bu yüzden tez çalışmasında kornişonun en çok yetiştirildiği üç bölge olan Ödemiş, Başmakçı ve Sındırgı bölgelerinde, en çok tercih edilen kornişon çeşitleri olan Vertina, Branina, Sound, Diyez, Amarok ve Atik çeşitleri ile çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya konu olan bölgelerin her birinde, her bir çeşit için 5 ayrı üretim alanı tespit edilip toplamda 90 üretim alanında çeşitlerin hastalık direnci incelenmiştir. Bu sayede hangi çeşidin hangi bölgede hastalığa karşı daha dayanıklı olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de ilk defa kornişonda çeşit reaksiyonlarının araştırıldığı bu çalışma sonucunda; Ödemiş'te, mart ve mayıs aylarında Branina, nisan ayında Vertina, Sındırgıda mayıs ve haziran ayında Branina, Başmakçı'da ise haziran ayında en uygun çeşitlerin Branina ve Sound olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pseudoperonospora cubensis is an obligate parasite that can cause destructive infections in cucurbits all over the world. Fungicides are very heavily practiced around the world in the fight against Pseudoperonospora cubensis. While this increases production costs, it also harms the environment and endangers human health due to the residue it causes (Holmes et al., 2004). Because of these dangers, alternative control methods such as biological control methods and resistant cultivar studies are of great importance. It is predicted that the P.cubensis can be seen in different races in different regions of our country. For this reason, in the thesis study, the most preferred gherkin varieties Vertina, Branina, Sound, Diyez, Amarok and Atik were examined in Ödemiş, Başmakçı and Sındırgı regions, which are the three regions where gherkins are grown the most. In each of the regions subject to the research, 5 different production areas were determined for each variety and the disease resistance of the varieties was examined in a total of 90 production areas. In this way, it was tried to determine which variety was more resistant to the disease in which region. As a result of this study, in which various reactions in gherkins were investigated for the first time in Turkey; In Ödemiş, Branina in March and May, Vertina in April, Branina in May and June in Sındırgı, and Branina and Sound in June in Başmakçı were determined to be the most suitable varieties.