Girişim sermayesi satın alımlarının şirket değeri üzerindeki etkisi: Avrupa'daki gelişmekte olan ülkelerdeki ve Türkiye'deki teknoloji şirketi satın alımlarına yönelik bir inceleme
Impact of venture capital acquisitions on firm value: A study on acqusitions of technology companies in developing countries in Europe and in Turkey
  1. Tez No: 848174
  2. Yazar: ÖZLEM UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK PİRGAİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, birleşme ve satın almaların kurumsal büyümeyi, pazar konsolidasyonunu ve hissedar değerini yönlendiren stratejik kararlar olduğu vurgulanmaktadır. Özellikle girişim şirketlerinin satın alınması, teknoloji elde etme ve inovasyonu sağlama amacını taşıyan önemli bir dinamik olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren teknoloji girişimlerinin satın alma duyurularının satın alan şirketlerin hisse fiyatları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada Thomson Reuters-Eikon veri tabanı kullanılarak elde edilen veriler standart olay çalışması yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, teknoloji girişimi satın alma duyurularının genel olarak piyasada negatif bir tepkiyle karşılaştığını göstermektedir. Çalışmanın giriş bölümünde, girişim sermayesi, girişimcilik ve girişim sermayesi yatırımlarıyla ilgili temel kavramlar açıklanmış, ikinci bölümde dünya genelinde girişim sermayesinin tarihçesi ve küresel görünümü ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, Türkiye'deki girişim sermayesi çerçevesini incelemekte ve dördüncü bölümde literatür özetlenip, gerçekleştirilen ampirik çalışma ve sonuçlarına yer verilmektedir. Anahtar Sözcükler Girişim sermayesi, satın alma ve birleşme, teknoloji girişimleri, hisse fiyatları, piyasa tepkisi
Özet (Çeviri)
This study emphasizes that mergers and acquisitions are strategic decisions that drive corporate growth, market consolidation and shareholder value. In particular, the acquisition of venture companies stands out as an important dynamic aimed at acquiring technology and ensuring innovation. The study examines the impact of acquisition announcements of technology startups operating in developing countries on the share prices of the acquiring companies. In the research, data obtained using the Thomson Reuters-Eikon database was analyzed using the standard event study method. The results show that technology startup acquisition announcements generally encounter a negative reaction in the market. In the introduction part of the study, the basic concepts related to venture capital, entrepreneurship and venture capital investments are explained, and in the second part, the history and global view of venture capital around the world are discussed. The third section examines the venture capital framework in Turkey, and the fourth section summarizes the literature and includes the empirical study and its results. Keywords Venture capital, acquisition and merger, technology startups, share prices, market reaction