Edirne bölgesi arıcılığı, sorunları ve çözüm yolları üzerine araştırmalar
Some investigation on beekeeping structure, problems and solution of these problems in Edirne province
  1. Tez No: 84820
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET EDİRNE BÖLGESİ ARICILIĞI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Bu araştırma edirne bölgesi arıcılığının genel yapısı, sorunları ve çözüm yollarının saptanması amacıyla ele alınmıştır. Araştırma 1997-1998 yıllarında bölgenin değişik kesimlerindeki Edirne ilindeki 96 aracılık işletmesinde yürütülmüştür. Araştırmanın yürütülmesi sırasında veriler kayıt ve anket yöntemiyle toplanmıştır. Değerlendirmelerde çeşitli tarımsal kurum ve kuruluşların verilerindende yaralanılmıştır.Seçilen işletmeler ve işletmelerdeki koloni büyüklükleri bölgedeki koloni büyüklüğü dağılımıyla uyum sağlamakta ve bölge aracılığını karakterize edebilecek nitelik ve nicelik taşımaktadır. Araştırmaya alınan işletmelerdeki modern kovan varlığı var olan kolonilerin %81,2'sini oluşturmaktadır. Koloni başına ortalama bal verimi 19,1 kg'dır. İşletmelerin %62,9'u 1-20 adet arası koloniye sahiptir. Ticari amaçla arıcılık yapmakta olan üreticilerin oranı %6,7, toplam koloni varlığının %28,6'sını oluşturmaktadır. Üreticilerin %47,9'u 46 ve daha yukarı yaşlardaki bireylerden oluşmaktadır. Ankette yeralan arıcıların % 68,7'sini ilkokul mezunları oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan arıcıları %60,4'ü 1-10 yıl, %39,6'sıda 10 yılın üzerinde arıcılık deneyimine sahiptir. Üreticilerin %95,9'u arıcılık ile ilgili kurslara katılmış ve kitle iletişim araçlarından yararlanmıştır. 99'un üzerinde koloniye sahip olan arıcıların koloni başına ortalama bal üretimi 27,5 kg, 26-35 yaş grubundaki arıcılar ise koloni başına ortalama 21,6 kg bal elde etmişlerdir. Çalışmaya katılan üreticlerin %6,3'ünü sadece andık yapanlar, %93,7'sini de arıcılık ile birlikte diğer meslek grublarındakiler oluşturmaktadır. Ürünlerin %93,8'i üreticilerce pazarlanmakta, %69,8 üretici ürünlerini pazarlama olanaklarının yeterli olduğu, üreticilerin %89,6'sı ürünlerini bölgesel tüketime sunduğu, %79,2'sinin balını süzme ve petekli olarak pazarladığı belirlenmiştir. Ankette yer alan arıcıların %77,1'i zayıf kovanlarda birleştirme yaptıklarını, %64,6'sı doğal oğul engelleme çalışması yaptıklarını, %50'si ana arıyı 2-3 yılda bir düzenli olarak değiştirdiklerini belirtmişlerdir.n Üreticilerin %93,7'si arıcılığın karlı bir uğraş olduğunu, %89,6'sı arıcılığı var olan işletme sermayesi ile yürütülebileceğini belirtmişlerdir. Çalışmaya katılan arıcıların %31,3'ü balın pazarlanması, %19,7'si örgütlenme, damızlık ana arı, eğitim, kredi, arılarına yer bulma, yetişmiş eleman, ekipman ve kışlatma konularında sorunları olduğunu belirtmişlerdir. Çalışmada ortalama koloni kaybının %1 1,3 olduğu, buna bakım ve besleme yetersizliği, hastalık ve zararlılar, ekoljik koşullar, ana arı, eğitim yetersialiği ve diğer sorunlarınneden olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmaya katılan üreticilerin %67,7'sinin ilkbahar ve sonbahar şoklamasını yaptığı, şuruplama yapan üreticilerin %64,6'sı anayı yumurtlamaya teşvik edici ve koruyucu olarak vitamin kullandığı, ayrıca üretilerin %25'inin besleme amacıyla kolonilere kek verdikleri belirlenmiştir. Üreticilerin %100'ünde Varroa ve diğer zararlılar görülmektedir. Varroa'ya karşı üreticilerin %97,9'u ilaç kullanmaktadır. İşletmelere ait kolonilerin %44,8'inde çeşitli hastaılklar var olup, üreticilerin %53,2'si kireç hastalığı dışındaki hastalıklara karşı farklı ilaçları kullandıkları saptanmıştır. Çalışmaya katılan %11,5 üretici arı kolonilerini kuytuya alarak, %12,5 üretici örtü tahtasının üzerini çeşitli izalasyon maddeleri ile örterek, %6,3 üretici giriş deliklerini küçülterek, %9,4 üretici sandık içerisindeki çerçeve sayısını azaltıp boşlukları izolasyon maddesi ile doldurarak, %35,3 üretici de üzerini örterek ve sararak kolnilerin kışlamasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY SOME INVESTIGATION ON BEEKEEPING STRUCTURE, PROBLEMS AND SOLUTION OF THESE PROBLEMS İN EDİRNE PROVINCE This research was carried out to determine general structure, solutions and problems in beekeeping in Edirne province. This survey was carried out between 1997 and 1998 located in different areas of Edirne Province. This survey was excuted in 96 bee-keepers. Data were collected by means of questionnaire and registration. Data of some institutions and foundations were used, then chosen to reflect largeness of colonies in those districts. Chosen colonies also reflect quantity and quality of bee-keeping in those areas. Colonies in administration that were taken in this survey have modern beehives (81,2% of general colonies). Honey production is 19,1 kg Per colony Beekeepers have 1 to 20 colonies and keep colonies for commercial reasons 28,6% of colonies of general colonies. old. Age determinations showed that 47,9% of bee-keepers were over 46 years As educating level 68,7% of producers graduated from primary school. 60,4% of Bee-keeprs that participate in this survey have 10 years' experience and 39,6% of bee*keepers have more that 10 years' experience. 95,9% of producers have attended the courses concerning bee-keeping and henefitted from mass communication means. 99% of bee-keeprs have colonies. Every colony produces 27,5 kg honey on an average. Bee-keepers that are 26 to35 years old produce 21,6 kg honey on an average. 63,3 kg of bee-keepers that perticipate in this survey morely do bee-keeping and 93,7% of bee-keepers that participate in this survey do different kinds of sprafemions along whit bee-keeping. 93,8% of honey product are marketed by producers. 69,8% of producers told that means of marketing are enough. 79,2% of bee-keepers market their comb honey. 77,1% of bee-keepers make their bees mate in beehive. 64,6% of bee keepers produced artificial suarms. 50% of bee-keepers change their queen bee every 2 to3 years regularly.rv 93,7% of bee-keepers find beekeeping a profitable profession. 89,6% of bee - keepers emphasized that they keep up bee-keeping whit their own capital. 31,3% of bee-keepers emphasized that they have problems in marketing, 19,7% of producers have problems in organization, bipod queen, education, credit, finding a suitable place for their bees, trained staft and on wintering. The loos of clonoy is 11,3% and lack of care and nutrition, disease, ecolojical conditions of queens, lack of education cause these losses. 67,7% of bee-keepers give syrup in spring and autumn. 64,6% of bee-keepers that give syrup encourage force queens to lay eggs for and they give vitamin as protection as 25% of bee-keepers give cake. Varrao and other insects are seen sucrubry 100% of bee-keepers. Bee keepers use chemical substance a pinst diseases. 44,8% of colonies that belong to administration have differentdiseases.53,2% of bee-keepers use different chemical substances and combinations against diseases except chalck brood disease. 1 1,5% of bee-keepers that were taken in thi research keep their colonies in a place sheltered from the wind. 12,5% of bee-keepers use different kind of isolation materials for covering their hive. 6,3% of bee-keepers make entering hole small. 9,4% of bee-keepers reduce the numbers of frames in the hive and fill vacacies with isolation materials. 35,3% of bee-keepers cover and wrap their colonies for wintering.