Farklı kaynaklı yemlik yağların ticari yumurtacı tavukların performansı üzerine etkisi
The Effect of different fats upon layin performanance
- Tez No: 84821
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Ill ÖZET Kanatlı yemlerinde yağların kullanımı günümüzde oldukça artmıştır. Farklı yemlik yağların yumurta tavuklarının rasyonlarına etkilerini araştırmak üzere yapılan bu araştırmada 4 farklı yağ eşit oranlarda rasyonlara ilave edilmiş ve performans değerlerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada 31 haftalık yaşta 144 adet H&N Brown Nick kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmış ve rasyonlara herbiri %3 düzeyinde karma yağ (K), soya ham yağı (HSY), asit yağ (AY) ve stearin (S) ilave edilerek verim performansına etkileri araştırılmıştır. Deneme 14 hafta sürdürülmüştür. Farklı kaynaklı yağların K, SHY, AY, S yumurtacı tavukların rasyonlarında kullanımının yumurta verimi, yem tüketimi, yumurta ağırlığı, bir kg yumurta için tüketilen yem miktarı bakımından belirgin bir farklılığa yol açmadığı tespit edilmiştir. En yüksek yumurta verimine tüm deneme ortalamasında soya ham yağı ilavesi ile sağlanmış ve %89.55 bulunmuş Ancak bu değer istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Yem tüketiminde ise soya ham yağı ilave edildiği muameleler grubunda yem tüketimi en yüksek bulunmuştur (121.60 g). Ancak bu değer istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Yumurta ağırlıklarında ise stearinin ilave edildiği muameleler grubunda ortalama yumurta ağırlığı en yüksek bulunmuş (61.86 g). Ancak istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Yemden yararlanma oranı bakımından ise soya ham yağının ilave edildiği muameleler grubunda yemden yararlanma oranı en yüksek bulunmuş (2.22 kg). Ancak istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Bu araştırma ile ham yağa göre düşük fiyatlarla satılan rafinasyon yan ürünlerin, yumurta tavuğu rasyonlarında enerji kaynağı olarak olumsuz bir etki görülmeksizin kullanılabileceği ve ham yağa göre daha ekonomik olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Four different fats were added in to layer diets at 3% level in an attept to examine the effects of fats upon laying performance.The fats tested in this experiment were soya oil,blended feed fat,acid oil and stearin and they were given to 31 weeks age, 144 H&N Brown Nick layers.The trial lasted for 14 weeks.To tests the effects of fats,egg production,feed consuption,egg weight,and feed conversion values were measured as criteria. There was not significant difference between the added fats in terms of egg production,feed consumption,egg weight and feed conversion. Howeres the egg production was numenically higher, with 89.55%,in the soya oil added group. Likewise,the group fed with stearin yielded the higheist egg weight(61.86g) which was also unsignificant.The resuts of this experiment indicated that rafination by products such as blended oil,stearin and acid oil could be coast effective compared to row soya oil in terms of egg production coast.