Enjeksiyon yöntemi ile zemin sıvılaşmasının önlenmesi
Prevention of soil liquefaction by injection method
- Tez No: 848204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zeminlerde meydana gelen sıvılaşma olayı sonucunda geri dönüşü mümkün olmayacak seviyede hasarlar meydana gelebilmektedir ve bu bağlamda ilgili şartnameler dahilinde sıvılaşma analizinin yapılarak gerekli önlemlerin alınması elzemdir. Ülkemizde de 2023 yılında yaşadığımız Kahramanmaraş depremi ve bu deprem haricinde yaşanan, acı kayıplara neden olan birçok deprem sonucunda sıvılaşmanın yıkıcı etkileri kendini göstermiştir. Gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında Elazığ il sınırları içerisinde sıvılaşma potansiyeli bulunan bir zemine inşa edilmesi düşünülen bir yapı inşaatına ait olan veriler kapsamında gerekli sıvılaşma analizleri yapılmış ve eldeki imkanlar değerlendirilerek permeasyon enjeksiyonu metodu vasıtası ile sıvılaşma riskinin ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Permeasyon enjeksiyonu, zemin ortamın yapısını bozmadan, deforme etmeden daneler arasındaki boşluklara içeriği zemin özelliklerine göre tayin edilen bir harcın içitilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. İyileştirme işleminin ardından gerçekleştirilen saha deneyleri aracılığı ile tatbik edilen iyileştirme işleminin işlevini yerine getirip getirmediği kontrol edilmiş ve sıvılaşma riskinin ortadan kalktığı standart penetrasyon deneyinden elde edilen bu veriler üzerinden yapılan hesaplamalar ile iyileştirme öncesi ve sonrası durum mukayese edilerek gösterilmiştir. Bu bağlamda gelişmiş makine ve araç imkanlarına erişimin kısıtlı olduğu bu bölgede başarılı bir iyileştirme işlemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As a consequence of the liquefaction event occuring in the soils, damages can occur at an irreversible level, and in this context, it is essential to take the necessary precautions by performing liquefaction analysis within the relevant codes. In our country, the destructive effects of liquefaction have manifested themselves as a result of the Kahramanmaraş earthquake in 2023 and many other earthquakes that caused painful losses. Within the scope of this study, necessary liquefaction analyzes were carried out within the scope of the data belonging to the construction of a building that is planned to be built on a ground with liquefaction potential within the provincial borders of Elazig, and it was decided to eliminate the risk of liquefaction by means of the permeation injection method by evaluating the available possibilities. Permeation injection can be defined as the process of injecting a mortar, the content of its is determined according to the soil properties, into the gaps between the grains without deforming the structure of the soil. It was checked whether the improvement process applied fulfilled its function through the field tests carried out after the improvement process, and it was shown that the risk of liquefaction was eliminated by comparing the pre- and post-improvement situation with the calculations made on these data obtained from the standard penetration test. In this context, a successful remediation process has been demonstrated in this region where access to advanced machinery and vehicle facilities is limited.