COVID-19 pandemisinde erkeklerin deneyimleri: Ekosistem yaklaşımı çerçevesinde bir değerlendirme
Men's experiences during the COVID-19 pandemic: An evaluation within the framework of the ecosystem approach
  1. Tez No: 848207
  2. Yazar: MEHMET SERKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Covid-19 Pandemisinin ortaya çıkardığı koşullar temelinde erkeklerin deneyimlerini Ekosistem Yaklaşımı bağlamında incelemektir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veriler, Ankara ya da Nevşehir'de ikamet eden 18-65 yaş arası toplamda 34 erkekle (18 mavi yakalı 16 beyaz yakalı) yapılan görüşmeler yardımıyla oluşturulmuş ve MAXQDA Analytics Pro yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen en önemli sonuç, pandemide değişen birey-çevre etkileşimiyle erkeklerin, ihtiyaçlarının, yardım alma ve yardım arama davranışlarının değiştiğidir. Bu süreçte birey-çevre uyumunu maksimize etmeye çalışan ve pandemiye özgü ortaya çıkan sorunların çözümü ve ihtiyaçların temini için yeni beceriler geliştiren erkekler; eril cinsiyet rollerini kadınsı sınırlara yaklaştırabilmiş olsalar da toplumsal cinsiyet eşitliğine doğru gidebilecek olan bu süreç, pandemiyle sınırlı kalmıştır. Araştırmada elde edilen diğer sonuçlara göre mikrosistemlerinde erkekler, babalık ya da kocalık rollerini toplumsal cinsiyet kalıpyargılarının dışına taşımış olsalar da bu sistemde belirginleşen en önemli sorun, erkeklerin ev, aile ya da evliliğe ilişkin uyum becerilerinin sınırlı kalması olarak ortaya çıkmıştır. Mezosistemlerinde, kamusal alanın dışına itilen erkekler, kendi eril rol performanslarını değerlendirecek olan sistemlerden uzak kalmış ve bu yüzden bu sistem özelinde yaşadıkları tüm deneyimleri“güçsüzleşme”bağlamında ele almışlardır. Pandeminin erkeklerin egzosistemlerinde yarattığı en büyük etki, gelir kaybıyla ortaya çıkan ekonomik sorunlar olmuştur. Erkeklerin, sosyal adaletle ilişkilerinin başladığı sistem olan egzosistemdeki kronik sorunlar, erkekleri politik bir bilinç üretme noktasında sınıfsal ve sosyal olarak zayıflatmıştır. Erkekliğin inşasında etkili kültürel kodları oluşturan makrosistemde geçerli olan hegemonik ideallere göre bir erkeğin sergilemesi gereken en önemli rolün, ekonomik olarak muktedir olmak olduğu bulunmuştur. Bu sistem özelinde ayrıca, erkeklerin risk alma davranışlarının bazı kültürel temelleri olduğu ve toplumda geçerli olan hegemonik değerlerin her zaman, her erkek tarafından kabul edilmediği sonucunda da ulaşılmıştır. Erkekliğin üretildiği sosyo-tarihsel koşulları sağlayan kronosistemle ilgili erkeklerin ifadeleri, pandemi sonrasında eril tahakkümün hız kesmeden, hatta belki daha vahşileşerek devam edeceğini kanıtlamıştır. Bulguların yorumlanması, sonuç ve önerilerin oluşturulmasında; sosyal hizmet uygulamasında erkeklerle çalışmaya katkı sunabilmek amacıyla Ekosistem Yaklaşımın bütünlüğünden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine men's experiences, based on the conditions caused by the Covid-19 Pandemic, in the context of the Ecosystem Approach. Qualitative method was used in the research. The data in the study was created with the help of interviews with a total of 34 men (18 blue-collar and 16 white-collar) aged 18-65, residing in Ankara or Nevşehir, and analyzed using MAXQDA Analytics Pro software. The most essential result reached in the research is that men's needs, help-seeking and help-receiving behaviors have altered with the help changing individual-environment interaction during the pandemic. In this process, men who try to maximize individual-environment adaptation and develop new skills to solve pandemic-specific problems and meet needs. Although they were able to bring masculine gender roles closer to feminine limits, this process, which could have gone towards gender equality, was limited into the pandemic. According to other results obtained in the research, although men in their microsystems have carried their roles of fatherhood or husbandhood beyond gender stereotypes, the most important problem that becomes evident in this system was that men's adaptation skills regarding home, family or marriage are limited. In their mesosystem, men who were pushed out of the public-sphere remained away from the systems that would evaluate their masculine role performances, and therefore they considered all their experiences within this system in the context of“disempowerment”. The biggest impact of the pandemic on men's exosystems was the economic problems caused by loss of income. Chronic problems in the exosystem, which is the system where men's relations with social justice begin, have weakened men on class and social terms at the point of producing a political consciousness. It has been found that the most important role a man should play, according to the hegemonic ideals valid in the macrosystem which is creates basic cultural codes in the construction of masculinity, is to be economically capable. In the context of this system, it has also been concluded that men's risk-taking behaviors might have some cultural foundations and that the hegemonic values valid in society are not always accepted by all men. Men's statements about the chronosystem that provides the socio-historical conditions in which masculinities is produced proved that masculine domination will continue unabated, perhaps even more brutal, after the pandemic. On interpreting the findings and creating conclusions and recommendations; the integrity of the Ecosystem Approach was utilized in order to contribute to working with men in social work practice.