Martın Heıdegger'in Beıträge zur Philosophie (Vom Ereignis) eseri doğrultusunda Seyn'e giden yolda son Tanrı fügü
Martin Heidegger's contributions to Philosophy the last God Fuege on the road to Seyn
- Tez No: 848238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Felsefe tarihinde Martin Heidegger'in kilittaşı bir yeri bulunmaktadır. Onun kullandığı Da-sein ve Sein terimlerden felsefe meraklısı geniş bir çevrenin haberi olmuştur. Tezimiz, Türkiye Sosyal Bilimleri'ne yenilik ve beka yönünden bir katkı sunmak istemektedir. Bu sebeple Heidegger'in Türkçe felsefe literatüründe hemen hemen hiç bilinmeyen ve Batı literatüründe ise, oldukça az rastlanan Son Tanrı, Seyn, Kendileyiş ide ve kavramlarıyla bir sunum yapmak istidadındadır. Çıkış noktamız, Heidegger'in son mülakatındaki başlık olmuştur:“Bizi henüz yalnızca belirsiz veya isimsiz bir Tanrı kurtarabilir!”Kurtarıcı Tanrı ve O'nun gündeme getirilişi merak edilmiştir. Bu çalışmada Felsefeye (Kendile-yiş'e Dair) Katkılar kitabı ana kaynak olarak kullanılmıştır. Çalışmada Olagelme Fevkaladeliği Olayı'nın, das Seyn'in hakikatinin gerçekleşmesine bağlı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu hakikatin de yedi eklentili yani füglü bir yol olduğu görülmüştür. İlgilendiğimiz füg, altıncı füg olan Son Tanrı fügüdür. Hayretle görülmüştür ki Tanrı idesinden sonra da yol devam etmektedir ve isimsiz Tanrı'ya gidiş hedeflenmektedir. Bu isimsiz ve bir olan Tanrı Olayı hedeflenmektedir. Bu kavram Tanrı değildir, bilakis deneyimlenen Tanrı'dır ve sahiplenen yani kurtaran O'dur. Bu olayı gelecekten gelenler görebilmektedir. Bu tezde Meister Eckhart ve Hölderlin örnekleri, Heidegger'i etkilediği için verilmiştir. Ayrıca Son Tanrı'daki 'son' ibaresine Heidegger'in oldukça farklı bir anlam verdiği görülmüştür: Son, en derin başlangıçtır. Bu tezin dünyamız ve ülkemiz için bir kurtuluşa vesile olacağını umut ediyoruz. Heidegger'e göre şeylerin özüne salıveril- melerine engel olan hile düzeneği Machenschaft'ın, şeyleri çerçevelendiren en büyük engellerden başı çekeni olduğunu düşünüyoruz. Onun öncelikle anlaşılması ve metodik olarak kabul edilmesi gerekmektedir ve daha sonra yenilmesi için yeniden yorumlanması gerekmektedir. Heidegger'in tezde kısaltılan adıyla Katkılar kitabında ilerleme oldukça, Son Tanrı'dan ziyade iki ana mesele kanaatimizce öne çıkmaktadır; bunlardan ilki Verweigerung ( bahşetmeme, terk etme ve bizim kanaatimizce gaybi Tanrı'dır) ve ikincisi, Verhaltenheit (Son Tanrı ve Seyn ile kurulan anlık ve mükemmel ilişkidir ve iki korkunun ortasında duran bir usüldür.) Bahşetmeyen Gaybi Tanrı, kanaatimizce belirsiz, tek ve kurtarandır ve her şey ona doğru ve ondan salınmaktadır. Eylemin özü olan yerine getirmeyi en aktif kılan ve tutunduğu kişiyi Nadir kılan O'dur. Onunla kurulan anlık ve mükemmel bağlantı usülüde Verhaltenheit'tır
Özet (Çeviri)
Martin Heidegger has a keystone place in the history of philosophy. The terms Dasein and Sein used by him are well known to a wide range of philosophy enthusiasts. Our thesis wants to contribute to Turkish Social Sciences in the direction of innovation and survival. For this reason, it has the ability to make a presentation with Heidegger's ideas and concepts such as Last God, Se-in, the event of Appropriation that are almost not known in the Turkish philosophy literatüre or used relatively infrequently in the Western literatüre. Our starting point was the headline in Heidegger's last interview:“Only an obscure or nameless God can save us yet!”The Savior God and bringing Him to the agenda have been an object of interest. In this study, the book entitled as“Contributions to Philosophy (From Enowning)”was used as the main source. In the study, it has been determined that the Event of the Extraordinary Occurrence arises due to the realization of das Seyn's truth. It has been seen that this truth is a path with seven attachments, that is, fuges. The fuge we are interested in is the sixth fuge, the Last God fuge. It has been seen with astonishment that the road continues after the idea of God and it is aimed to go to the nameless God. This nameless and one God Event is targeted. This concept is not God, but God experienced, and He is the possessor, that is, the saver. Those who are to come from the future can see this event. In this thesis, examples of Meister Eckhart and Hölderlin are given because they influenced Heidegger. It has also been seen that Heidegger gives a rather different meaning to the word 'last' in The Last God: The last is the deepest beginning. We hope that this thesis would pave the path for a liberation of thought for our world and our country. We consider that Machenschaft, the mechanism of deceit that prevents things from being released into their essence in Heideggerian terms, is one of the greatest obstacles that frame things. It needs to be understood and methodically accepted first, and then it needs to be reinterpreted in order to be defeated. As we proceed in Heidegger's work, which was abbreviated in the thesis a Contributions, two main issues come to the forefront in our opinion rather than the Last God; the first is Verweigerung ( non-endowment, abandonment and the unseen God, in our opinion), and the latter is Verhaltenheit (that is the instant and perfect relation made with the Last God and the Seyn and is a mode that stands between two fears). The non-endowing Unseen God, in our opinion, is ambiguous, unique and savior, and everything is released to and from him. He is the one rendering the fulfillment, that is the essence of action, the most active and rendering the person he holds on to as the Rare One. The instant and perfect mode of relation made with Him is Verhaltenheit (reservedness or restraint)