Osmanlı teknoloji algısına aykırı bir örnek: Osmanlı inşaat teknolojisi tarihi
An example contrary to the perception of Ottoman technology: History of Ottoman construction technology
- Tez No: 848279
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DOSAY GÖKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yapılar; devletlerin siyasi, sosyal ve hukuki yapısı, ekonomik durumu, hakkında bilgi sunan somut verilerdir. Devletlerin yapı faaliyetleri bu dinamiklerden bağımsız değildir. Büyük bir imparatorluk olan Osmanlı'da da yapı faaliyetleri söz konusu dinamiklere bağlı olarak şekillenmiş, bu dinamiklerde yaşanan değişimler inşaat faaliyetlerine yansımıştır. Osmanlı siyasi tarihi bahsi geçen dinamiklerin etkisiyle klasik dönem ve batılılaşma dönemi şeklinde bir ayrıma tabi tutulmuştur. Bu iki dönemi birbirinden farklı kılan siyasi, sosyal, hukuki ve ekonomik ayrımlara bilim ve teknoloji de eklenmiştir. Böylelikle Osmanlı Devleti için klasik dönem ve batılılaşma dönemi şeklinde yapılan ayrım Osmanlı'nın sadece siyasi tarihi ile sınırlı kalmamış, bilim ve teknoloji algısı için de bu ayrım gerekli görülmüştür. Osmanlı teknoloji tarihine inşaat teknolojisi aracılığıyla katkı sunmayı amaçladığımız tezimizde; Osmanlı'nın klasik ve batılılaşma dönemindeki inşaat faaliyetleri dönemlerin siyasi ve sosyal yapısı, ekonomik durumu, bilim ve teknoloji algısı bağlamında araştırılmıştır. Dönemlerin inşaat çalışmaları; imar faaliyetleri, dönemin inşaat pratiklerinden sorumlu özneleri, yazılı kaynakları ve teknik çalışmaları etrafında değerlendirilmiştir. Tanzimat döneminde atılan yenilikçi adımlara inşaat pratiklerinin de dâhil edildiği görülmüş bunun neticesinde yapı türlerinin, malzemelerinin ve mimar -mühendis eğitiminin yaşadığı dönüşümün klasik dönemden farkı tartışılmıştır. Böylece inşaat pratiklerinin söz konusu dinamiklerden bağımsız olmadığı Osmanlı örneği ile saptanmıştır. Her iki dönemde de yapılan muhtelif inşaatlardaki süreçler arşivdeki belgeler aracılığıyla incelenmiş, süreçlerin aynı aşamalardan oluştuğu saptanmıştır. Hem klasik hem de Batılılaşma döneminde inşaat pratiklerinin birçok kökenden beslendiği ve birçok dinamikten etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Buildings; they are concrete data that provide information about the political, social and legal structure, economic situation of the states. The building activities of states are not independent of these dynamics. In the Ottoman Empire, which was a great empire, the building activities were shaped depending on the dynamics in question, and the changes in these dynamics were reflected in the construction activities. Ottoman political history was subjected to a distinction between the classical period and the westernization period under the influence of the aforementioned dynamics. Recently, science and technology have been added to the political, social, legal and economic distinctions that make these two periods different from each other. Thus, the distinction made for the Ottoman Empire as the classical period and the Westernization period was not limited to the political history of the Ottoman Empire, but this distinction was deemed necessary for the perception of science and technology. In our thesis, which we aim to contribute to the history of Ottoman technology through construction technology; The construction activities in the classical and westernization periods of the Ottoman Empire were investigated in the context of the political and social structure of the periods, the economic situation, and the perception of science and technology. Construction works of the periods; zoning activities were evaluated around the subjects responsible for the construction practices of the period, written sources and technical studies. It was seen that construction practices were included in the innovative steps taken during the Tanzimat period, and as a result, the difference between the building types, materials and the transformation of architectengineer education from the classical period was discussed. Thus, it has been determined by the Ottoman example that construction practices are not independent of the said dynamics. The processes in various constructions made in both periods were examined through the documents in the archive, and it was determined that the processes consisted of the same stages. It has been seen that construction practices were fed from many origins and influenced by many dynamics in both the classical and westernization periods