Mahalle ölçeğinde mekansal alanların irdelenmesi: Safranbolu emek mahallesi örneği
Investigation of spatial areas at the neighborhood scale: The case of Safranbolu emek neighborhood
  1. Tez No: 848299
  2. Yazar: EMİR HINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanoğlunun var olduğu günden günümüze kadar geçen sürede, yaşam alanları olarak su kıyıları, coğrafi özellikleri uygun olan yerler, hammaddeye yakınlık veya savaşlardan korunmak amacıyla daha güvenli bölgeleri kendilerine yaşam alanları olarak seçmişlerdir. Özellikle sanayi devrimi sonrası kentler, kale surları dışına çıkarak, planlı kentler olarak günümüze kadar değişik evrelerden geçmişlerdir. Bir kentin en küçük yerleşim yeri mahalleleridir. Mahalle tasarımları günümüzde oldukça önemli hale gelmiştir. Kentsel tasarım ilkeleri olarak karşımıza çıkan, konut yoğunluğu az, yeşil alanları fazla, yol genişlikleri ve otopark sorunları ele alınmış mahalleler daha planlı olarak tasarlanmalıdır. Sosyal donatılara sahip, eğitim yapıları, meydanları ve sahip olduğu diğer açık ve kapalı mekanları ile önemli yerlerdir. Çalışma alanı olarak, ülkemizin önemli turizm kentlerinden birisi olan Safranbolu'nun en büyük yüzölçümlü mahallesi olan Emek mahallesi seçilmiştir. Karabük kentinin kuruluş sürecinde işçi mahallesi olarak planlanan mahalle günümüzün kent merkezine yakın olması sebebiyle konum olarak önemli bir durumdadır. Çalışmada bir mahallede olması gereken birimler irdelenmiş, mevcut durum ortaya konulmuştur. Mahalle heterojen bir yapıda olduğu, kişi başına düşen yeşil alan miktarının oldukça az olduğu, sosyal donatılar olarak yeterli seviye olduğu, cadde ve sokaklarda otopark sıkıntısının başladığı diğer tespitler arasındadır.
Özet (Çeviri)
In the period from the day of the existence of human beings to the present day, they have chosen water shores as living areas, places with suitable geographical features, proximity to raw materials or safer areas to protect themselves from wars. Especially after the industrial revolution, cities have passed through different phases until today as planned cities by going beyond the castle walls. The smallest settlement of a city is its neighborhoods. Neighbourhood designs have become very important today. Neighborhoods with less housing density, more green areas, road widths and parking problems should be designed in a more planned manner. They are important places with social facilities, educational buildings, squares and other open and closed spaces. Emek neighbourhood, which is the largest area neighbourhood of Safranbolu, one of the important tourism cities of our country, was chosen as the study area. The neighbourhood, which was planned as a workers' neighbourhood during the establishment process of Karabuk city, is in an important position as it is close to the city centre today. In the study, the units that should be in a neighbourhood were examined and the current situation was revealed. Among the other findings are that the neighbourhood has a heterogeneous structure, the amount of green space is not enough, there is a sufficient level of social facilities, and the shortage of car parking on the streets and streets has started.