Ferromanyetik maddelerin çeşitli polimerlerle mikrokapsüllenmesi ve buna etkiyen parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 8484
  2. Yazar: YÜKSEL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RIFAT ÖZDURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu tezde ferromanyetik partiküllerin polimerik maddelerle rnikroenkapsülasyonu amaçlanmıştır. Bu şekilde elde edilen mikrokapsüllerin polimerik yüzeylerinin modifikasyonu ile çeşitli maddeler için özgül tutma özelliği olan mikrokapsüller hazırlanabilir. Araştırmada parçacık boyutu 3 jım'nin altında olan demir tozlarının naylon 6-10, etil selüloz ve polistiren ile rnikroenkapsülasyonu gerçekleştirilmiştir Bu amaçla önce Toz Metal A.ş. İstanbul`dan temin edilen demir tozunda parçacık boyutu gruplaması yapılmıştır. Boyut sınıflandırılması yapılan demir tozlan arayüzey polikondenzasyonu ve faz ayırma teknikleri ile polimerik maddelerle kaplanmıştır. Etil selüloz ve polistiren ile faz ayırma yöntemi yoluyla, naylon 6-10 ile ise arayüzey polikondenzasyonuyla mikrokapsüllerne gerçekleştirilmiştir. Polistiren ile mikrokapsüllemede, doğrudan polimerden başlanarak yeni bir yöntem denenmiştir. Deneyler sırasında, demir tozlarının tamamının etil selüloz ile kaplanması gerçekleştirilmiş, buna karşılık naylon 6-10 ve polistiren ile yapılan çalışmalarda, kullanılan demir tozlarının bir kısmının deney sonucunda ortamda kaplanmadan kaldıkları ve bunların ikinci bir ayırma işlemine tabi tutulması gerektiği tesbit edilmiştir. Oluşan naylon 6-10 ve polistiren mikrokapsüller öncelikle yüzdürme işlemi ile kaplanmamış demir tozlarından arındırıldıktan sonra, uygulanan manyetik alan yardımıyla dolu mikrokapsüller boş mikrokapsülierden ayırılmıştır, Her üç çalışmada da organik faz, su fazı ve karıştırma hızının mikrokapsülün oluşmasında ve boyutu üzerinde çok önemli rol oynadığı görülmüştür.Etil selüloz, polistiren ve naylon 6-10 mikrokapsüllerinde karıştırma hızının artması İle partikül boyutunun küçüldüğü gözlenmiş, yine araştırmada kaplama maddesinin konsantrasyonu azaldıkça partikül çapının azaldığı görülmüştür. Naylon 6-10 ve polistiren kapsüllerde PVA ' nın (polivinil alkol) kapsül boyutuna etkisi farklı biçimlerde olmuştur. PVA konsantrasyonunun artması naylon 6-10 rnikrokapsüllerin boyutunu azaltırken, polistiren mikrokapsüllerin boyutunu artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to microencapsulate the ferromagnetic particuies with polimeric materials. The microcapsules having specific immobilization properties can be prepared by using the surface modification techniques. The ferromagnetic particles having a diameter, less than 3 jırn are microencapsulated by Nylon 6-10, ethyl cellulose and polystyrene. The particles are provided by Toz Metal A.ş. istanbul, Turkey and classified according to the particle size. The ferromagnetic particles are microencapsulated by interfacial polycondensation with Nylon 6- 10 and by phase separation with ethyl cellulose and polystyrene. The ferromagnetic particles could be microencapsulated completely with ethyl cellulose, but some of the particles used in the experimental studies with Nylon 6- 10 and polystyrene could not be capsulated quantitatively. Nylon 6-10 and polystyrene microcapsules are separeted from the uncoated ferromagnetic particles by flotation. The separation of microcapsules including ferromagnetic particles from empty microcapsules is carried out by applying a magnetic field. It is observed that the ratio of organic phase to water phase and the stirring rate play an important role on the formation and size distribution of the microcapsules. Results indicated that; the average particle size decreases with increas of stirring rate and the coating material concentration in ethyl cellulose, polystyrene and Nylon 6-10 microcapsules. The effect of polyvinyl alchol (PVA) on particle size is different, is Nylon 6-10 and polystyrene microcapsules. The average particle size of Nylon 6-10 microcapsules decreased with increasing PVA concentration. But an increase In the average particle size of polystyrene microcapsules is observed with increasing PVA concentration.