Yağlı karaciğer fare modelinde hepatit B aşı immünitesinin araştırılması
Investigation of hepatitis-B vaccine immunity in non-alcoholic fatty liver disease mouse model
- Tez No: 848421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ONBAŞILAR, PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Alkol Bağımsız Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAFLD) fare modelinde normal ve yüksek doz Hepatit B Virüsü (HBV) aşı programlarının aşı yanıtına etkisini araştırılmak amaçlandı. NAFLD oluşturmak için fareler (N=18), kolinsiz ve %45 yağ enerjisi içeren diyet (HFD/C¯) + %20 fruktoz içeren içme suyu ile, Kontrol grubu (N=18) ise %10 yağ enerjisi içeren kontrol diyeti ve arıtılmış çeşme suyu ile beslendi. 10 haftalık beslemenin ardından her iki grup 3 alt gruba (n=6) ayrıldı. Normal doz aşılama programında (ND) 0., 7. ve 21. günlerde, 4 µg HBV yüzey antijeni (HBsAg) içeren üç doz aşı uygulandı. Yüksek doz aşılama programlarında, 0. ve 7. günlerde (YD2) ve 0., 7. ve 21. günlerde (YD3) 8 µg HBsAg içeren aşı uygulandı. İn-vivo deneyler 16. haftada sonlandırılarak HBV yüzey antikoru (HBsAb) titreleri, T foliküler yardımcı (Tfh), düzenleyici T (Treg), CD27+ ve CD38+ hücre analizleri yapıldı. Karaciğer yağlanması histopatolojik skorlamayla, dalak ve timüs bezindeki immun yanıtlar ise immünfloresan boyama ile değerlendirildi. NAFLD grubunda Kontrol grubuna göre aşılama öncesi alınan kanlarda CD27+'nin düşük ve CD38+'in yüksek olduğu belirlendi. Her üç aşı programında immünizasyon sonrası HBsAb düzeyleri benzerdi. Kontrol/YD2 grubunda Tfh'ın yüksek, NAFLD/YD2 grubunda ise CD27+'nin yüksek olduğu belirlendi. NAFLD/YD3 grubunda Treg hücre düzeyleri Kontrol/YD2 grubunda ise Tfh hücre düzeyleri aşı öncesine göre yüksekti. Hem Kontrol/YD2 hem de NAFLD/YD2 grubunda CD27+CD38+ aşı öncesine göre hücre sayısının düşük olduğu belirlendi. NAFLD grubunda aşılama programından bağımsız olarak immünizasyon sonrası antikor titreleri ile Tfh ve CD27+ hücre sayıları arasında negatif, CD38+ hücre sayıları arasındaysa pozitif korelasyon belirlendi. Hem Kontrol hem de NAFLD gruplarında uygulanan farklı HBV aşı programlarının HBV aşı etkinliğinde herhangi bir farklılık yaratmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of normal and high-dose Hepatitis B Virus (HBV) vaccination on vaccine response in a mouse model of Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD). NAFLD was induced in 18 mice by a choline-free, 45% fat energy diet (HFD/C¯) with 20% fructose in drinking water, while the Control group (N=18) received a 10% fat energy diet and purified tap water. After 10 weeks, both groups were divided into three subgroups (n=6). In the normal dose vaccination program (ND), three doses of 4 µg HBV surface antigen (HBsAg) vaccine were administered on days 0, 7, and 21. In high-dose programs (YD2 and YD3), 8 µg HBsAg vaccine was given on days 0 and 7 (YD2) and on days 0, 7, and 21 (YD3). In-vivo experiments concluded at week 16, evaluating HBV surface antibody (HBsAb) titers, T follicular helper (Tfh), regulatory T (Treg), CD27+, and CD38+ cell analyses. Liver steatosis was assessed by histopathological scoring and immune responses in the spleen and thymus were examined by immunofluorescence staining. In the NAFLD group, pre-vaccination blood showed low CD27+ and high CD38+ compared to the Control group. Post-immunization HBsAb levels were similar across all three vaccine programs. Tfh was high in Control/YD2, while CD27+ was high in NAFLD/YD2. Treg cell levels were higher in NAFLD/YD3 than Control/YD2. Both Control/YD2 and NAFLD/YD2 had a lower CD27+CD38+ cell count compared to pre-vaccination. Regardless of the vaccination program, negative correlations were found between post-immunization antibody titers and Tfh and CD27+ cell numbers, and a positive correlation with CD38+ cell numbers in the NAFLD group. It was observed that different HBV vaccine programs applied in both Control and NAFLD groups did not make any difference in HBV vaccine efficacy.