TRT Çocuk kanalında yayınlanan çizgi filmlerde kalıp ifadelerin sunuluş biçimleri
The forms of presentation of stereotypes in cartoon broadcast on TRT Çocuk channel
- Tez No: 848422
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada TRT Çocuk kanalında geçmişte yayınlanmış ve güncel olarak yayınlanmakta olan çizgi filmlerin Türkçedeki kalıp ifadeleri sunuluş biçimleri ele alınmıştır. İlkokul dönemine hitap ettiği varsayılarak seçilen 5 çizgi filmin ilk 5 bölümü olmak üzere toplam 25 bölüm çizgi film izlenmiştir. İzlenen çizgi filmlerde tespit edilen kalıp ifadeler kullanım amaçlarına göre tasnif edilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın inceleme nesnesi olan TRT Çocuk kanalında yayınlanan çizgi filmlerin analizinde doküman incelemesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda incelenen çizgi filmlerde alt problemlerdeki ölçütlere göre kalıp ifadelerin sunuluş biçimleri gösterilmiştir. Çizgi filmlerde toplamda 251 kalıp ifade bulunmuştur. Bu ifadeler sırasıyla; isteğini dile getirmeye yönelik kalıp ifadeler 22, teşekkür etmeye yönelik kalıp ifadeler 12, takdir etmeye yönelik kalıp ifadeler 22, özür dilemeye yönelik ifadeler 15, rica etmeye yönelik kalıp ifadeler 1, değerlendirmeye yönelik kalıp ifadeler 4, selamlaşmaya yönelik kalıp ifadeler 51 ve bunların dışında kalan diğer kalıp ifadeler ise deyimler 31, dini inanç ve kültürü yansıtan ifadeler 33, onaylama ifadeleri 25 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the ways in which the cartoon series that have been and are being broadcasted on TRT Çocuk are presented in Turkish are discussed. The identified phrases were classified according to their intended use. A total of 25 episodes, including the first 5 episodes of 5 cartoons assumed to appeal to the primary school period, were watched. The study was designed in case study design, one of the qualitative research methods. Document analysis was used to analyze the cartoons broadcasted on TRT Çocuk, which is the object of the study. Descriptive survey method was used to analyze the data. As a result of the research, the presentation formats of pattern expressions in the examined cartoons were shown according to the criteria in sub-problems. A total of 251 pattern expressions were identified as follows: 22 for expressing desires, 12 for expressing gratitude, 22 for expressing appreciation, 15 for apologizing, 1 for making a request, 4 for evaluation, 51 for greetings. In addition to these, other pattern expressions include 31 idioms, 33 expressions reflecting religious beliefs and culture, and 25 approval expressions.