Evaluation of plants used in parks in Kirkuk-Hawija region in terms of their suitability for xeriscape
Kerkük-Havice bölgesindeki parklarda kullanılan bitkilerin kurakçıl peyzaja uygunlukları açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 848556
  2. Yazar: AZHAR SAMI HAMADA HAMADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Değişen iklim koşullarıyla birlikte ortaya çıkan sıcaklık artışları ve öngörülemeyen yağışlar nedeniyle su sıkıntısı giderek büyüyen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problem sadece insanların değil tüm canlıların yaşamı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır ve eğer gerekli önlemler alınmazsa gelecek nesiller su kıtlığı problemiyle çok daha şiddetli bir şekilde karşı karşıya kalacaklardır. Bu çalışma kapsamında öncelikle su kıtlığı problemine peyzaj mimarlığı alanında bir çözüm olabilecek“kurakçıl peyzaj”yaklaşımı ele alınmış bu doğrultuda ileride kuraklığın ciddi şekilde hissedileceği düşünülen Irak'ın Kerkük Valiliği'ne bağlı Al-Hawije Bölgesi'nde kurakçıl peyzaja yönelik bir çalışma yapılmıştır. Bu kapsamda bölgenin önemli rekreasyon alanlarından birisi olan ve daha önce kurakçıl peyzaja yönelik herhangi bir çalışmanın yapılmadığı Yarmouk Parkı örnek alan olarak belirlenmiştir. Yarmouk parkı farklı zamanlarda ziyaret edilerek yerinde gözlem ve incelemeler yapılmış, elde edilen veriler kurakçıl peyzaj kriterleri açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca alanda bulunan mevcut bitki türleri de tespit edilerek kurakçıl peyzaja uygunlukları tartışılmıştır. Sonuç olarak, parktaki mevcut bitki türlerinin çoğunun kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen Yarmouk Park'ın kurakçıl peyzaj kriterlerinin (çim alanı miktarı, malç kullanımı, sulama sistemleri, toprak yapısı) çoğunu karşılayamadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water shortage is a growing problem due to temperature increases and unpredictable precipitation that occur with changing climate conditions. This problem has negative effects on the lives of not only humans but also all living things, and if the necessary precautions are not taken, future generations will face the problem of water scarcity much more severely. Within the scope of this study, the“xeriscape”approach, which can be a solution to the problem of water scarcity in the field of landscape architecture, was discussed. In this direction, a study was carried out on the xeriscape in the Al-Hawija Region of the Kirkuk Governorate of Iraq, where drought is thought to be seriously felt in the future. In this context, Yarmouk Park, one of the important recreation areas of the region, where no study has been done on xeriscape before, was determined as a sample area. Yarmouk Park was visited at different times, on-site observations and examinations were made, and the data obtained was evaluated in terms of xeriscape criteria. In addition, the existing plant species in the area were identified and their suitability for the xeriscape was discussed. As a result, it has been observed that Yarmouk Park can not meet most of the xeriscape criteria (amount of grass area, mulch use, irrigation systems, soil structure) although most of the existing plant species in the park are drought-tolerant.