Ankara Altınpark'ın odunsu bitki varlığının değerlendirilmesi
Evaluation of woody plant asset in Altinpark, Ankara
  1. Tez No: 811616
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Materyali ve Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nüfusun büyük bir bölümünün kentlerde yaşadığı günümüzde insanların önemli ihtiyaçları arasında olan doğaya yakın olma arzusu da ortaya çıkmıştır. Gerek vücut sağlığı gerekse zihinsel rahatlama için kentsel açık-yeşil alanların kentlilerin yaşam kalitesine doğrudan etki eden en temel bileşenlerden biri olduğu söylenebilir. Kent parkları büyük şehirlerdeki en önemli açık-yeşil alanlar olarak ziyaretçilerine hizmet ederler. Kent parkları için odunsu bitki varlığı ve çeşitliliği ayrı bir önem taşır. Bu araştırmada, Ankara'daki kent parklarından biri olan Altınpark içerisindeki peyzaj düzenlemelerinde kullanılan doğal ve egzotik odunsu bitkiler incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak yerinde gözlem, inceleme, analiz ve değerlendirme aşamaları kullanılmıştır. Bu bağlamda, parkta kullanılan odunsu bitkiler, yerinde gözlemlenerek teşhis edilmiştir. Ayrıca, Altınpark kent parkı araştırma yapmak amacı ile çeşitli dönemlerde ziyaret edilerek, farklı mevsim geçişlerinde odunsu bitkilerin mevsimsel fotoğrafları çekilmiştir. Verilerin hazırlanmasında ve değerlendirilmesinde yapılan gözlemler ve sözel veri tabanları etkin olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda odunsu bitki taksonlarının cins ve tür olarak kullanım yoğunlukları belirlenmiştir. Altınpark kent parkı ağaçlandırmasında en çok kullanılan geniş yapraklı türler Acer negundo, Platanus occidentalis en çok kullanılan iğne yapraklı tür ise Pinus nigra, olduğu gözlemlenmiştir. Bitkilerin bazı ekolojik istekleri ile Altınpark'ın bulunduğu alanın ekolojik özelliklerinin uyumu değerlendirilmiş çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulgular daha sonra yapılacak çalışmalara altlık oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, where a large part of the population lives in cities, the desire to be close to nature, which is among the important needs of people, has also emerged. It can be said that urban open-green spaces are one of the most basic components that directly affect the quality of life of the citizens for both physical health and mental relaxation. Urban parks serve their visitors as the most important open-green spaces in big cities. The presence and diversity of woody plants is of particular importance for urban parks. In this research, natural and exotic woody plants used in landscaping in Altınpark, one of the city parks in Ankara, were examined. As a research method, on-site observation, examination, analysis and evaluation stages were used. In this context, woody plants used in the park were identified by observing in situ. In addition, Altınpark city park was visited in various periods for research purposes and seasonal photographs of woody plants were taken at different seasons. Observations and verbal databases were used effectively in the preparation and evaluation of the data. As a result of the evaluation of the obtained data, the usage densities of woody plant taxa on the basis of genus and species were determined. It has been observed that the most commonly used broad-leaved species in Altınpark urban park afforestation are Acer negundo, Platanus occidentalis, and Pinus nigra, the most commonly used coniferous species. The compatibility of some ecological demands of the plants with the ecological characteristics of the area where Altınpark is located has been evaluated and various suggestions have been made. It is thought that the findings obtained from this study will form a basis for future studies.